Wiadomości z Żor

Poznaliśmy laureatów nagrody miejskiej „Phoenix Sariensis 2020”!

  • Dodano: 2020-02-11 11:15

Wśród laureatów nagrody miejskiej „Phoenix Sarienis” są najwybitniejsi przedstawiciele świata biznesu, sportu, kultury oraz działacze społeczni z naszego miasta.

W tym roku grono to powiększyło się o kolejne nietuzinkowe postacie, które swoją działalnością w sposób szczególny zasłużyły się dla Żor.

Gala wręczenie statuetek „Phoenix Sariensis 2020” odbyła się w żorskim kinie „Na Starówce”

W tym roku, już po raz 21.  Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory wręczył prestiżowe statuetki „Phoenix Sarienis”. Przypomnijmy, że przyznawane są one dorocznie instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Żory lub wyróżniającym się w jego promocji w kraju bądź poza jego granicami, a także wspierającym - niekoniecznie finansowo - działania z zakresu edukacji i oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych oraz organizowania czasu wolnego dzieci i młodzieży.

Kapituła nagrody, pod przewodnictwem  Waldemara Sochy – Prezydenta Miasta Żory zdecydowała o przyznaniu trzech nagród „Phoenix Sariensis 2020”. Pierwszym z laureatów został Jerzy Krótki – były dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja”, tworzący tę jednostkę od podstaw, od 2009 roku. Jerzy Krótki od 25 lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z rehabilitacją społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami. Jest współinicjatorem utworzenia w Żorach Dziennego Domu Pobytu „Senior +” oraz inicjatorem i organizatorem utworzenia w 2016 r. Żorskiej Spółdzielni Socjalnej „Werwa”. Za swoje działania został nagrodzony tytułem „Przyjaciel ekonomii społecznej 2017”, w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego oraz wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Złożone zostały dwa wnioski zgłaszające kandydaturę Jerzego Krótkiego do nagrody. Pierwszy z nich złożył  Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory, a drugi złożyli wspólnie Anna Ujma – Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu oraz Jacek Świerkocki – Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Społecznych.

Do grona laureatów nagrody „Phoenix Sariensis” dołączyło w tym roku również Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Franciszek Wałach. Firma powstała w 1965 r. i od 55 lat świadczy usługi dla mieszkańców Żor i okolic. W tym czasie przedsiębiorstwo wykształciło aż 80 rzemieślników w zawodach mechanik pojazdów samochodowych oraz blacharz samochodowy, z których część prowadzi samodzielnie zakłady na terenie naszego i okolicznych miast. Na czele firmy stoi ceniony i znany działacz społeczny Franciszek Wałach, który za zasługi w pracy zawodowej i działalności społecznej został wyróżniony między innymi najwyższym wyróżnieniem żorskiego Cechu „Złote Ręce”, a także Srebrną i Złotą odznaką im. Jana Kilińskiego m.in. za szkolenie uczniów. Od 6 lat jest członkiem Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach. Jest współzałożycielem Klubu Zabytkowych Mercedesów w Polsce oraz organizatorem zlotów pojazdów zabytkowych. Działa aktywnie w Stowarzyszeniu Bezpieczne Miasto oraz Zarządzie Głównym Polskiego Związku Motoryzacji. Wniosek o przyznanie nagrody dla PHU Franciszek Wałach z ramienia Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach złożył Zdzisław Krzak, Starszy Cechu.

Statuetką „Feniksa” uhonorowany został także Zespół Mażoretek i Cheerleaderek „Eksplozja”. Zespół został założony dokładnie 25 lat temu i od początku działalności bierze udział w licznych festiwalach i konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, zdobywając medale i wyróżnienia. Szczególnie owocny dla „Eksplozji” okazał się 2019 rok, kiedy zespół zdobył łącznie aż 10 tytułów mistrzowskich w różnych kategoriach wiekowych. W sierpniu zespół osiągał swój największy dotychczas sukces, zdobywając tytuł Wicemistrza Świata! W imieniu zespołu nagrodę z rąk Prezydenta  Waldemara Sochy odebrały trenerki: Kaja Skórska-Szmigielska i  Dżesika Skórska- Babiak. O nagrodę dla „Eksplozji” wnioskował Stanisław Ratajczyk – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

Uroczystej gali wręczenia nagród miejskich, tradycyjnie już towarzyszyły występy artystyczne. Goście mogli obejrzeć niezwykle widowiskowe połączenie tańca i efektów świetlnych podczas spektaklu „Lightshow” w wykonaniu Teatr Ognia Los Fuegos. Następnie przed zgromadzoną publiczności wystąpił Tymon Tymański, który brawurowo wykonał największe przeboje z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego.

Serdecznie dziękujemy partnerom, którzy wsparli organizacje gali wręczenia nagród: firmie DYWYTA, Zbyszkowi Zochorkowi i Katarzynie Zochorek z salonu Hair and Beauty Center przy ul. Stodolnej 1, a także butikowi She and He Buetique z siedzibą przy żorskim rynku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.