Wiadomości z Żor

Poznaliśmy laureatów Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory 2023! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-10-24 08:00, aktualizacja: 2023-10-24 08:14

W absolutnie wyjątkowych okolicznościach, na terenie otwartego właśnie Zespołu Parkowo-Pałacowego w Baranowicach, odbyło się tegoroczne wręczenie Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory. To niezwykłe wyróżnienia, przyznawane jest za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury tym osobom, instytucjom i organizacjom, które działają na terenie Żor, na rzecz naszych mieszkańców.

Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory wręczana była już po raz dziewiąty

Piękne, ręcznie wykonane statuetki, których motywem przewodnim jest lira, przyznawane są w czterech kategoriach, a są to: Twórczość artystyczna, Upowszechnianie kultury, Ochrona kultury oraz Młodzi twórcy.

Zanim wręczono statuetki, głos zabrała pomysłodawczyni nagrody, Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Młodzieży Rady Miasta Żory oraz kierownik kina „Na Starówce”. Podkreśliła, że corocznie kandydatury do nagrody są bardzo mocne, co pokazuje ważną rolę i bardzo dobrą kondycję sfery kultury w naszym mieście.

Jako pierwsza wręczona została nagroda w kategorii Twórczość Artystyczna. Statuetkę z rąk Waldemara Sochy, Prezydenta Miasta Żory otrzymał wybitny kontrabasista i gitarzysta basowy Michał Barański. Tegoroczny laureat już jako nastolatek został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry’ego i wszedł w skład jego kwartetu, wielokrotnie koncertując w Stanach Zjednoczonych i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami na czele z Bennie Maupinem, Nigelem Kennedy’m, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim i Kubą Badachem.  Na swoim koncie ma niezliczone nagrody, a czytelnicy „Jazz Forum” aż 3 razy  wybrali go Najlepszym Kontrabasistą Jazzowym. Spektakularny sukces osiągnął w tym roku, sięgając po aż dwie statuetki Fryderyka – w kategorii Jazzowy Album Roku za płytę „Masovian Mantra” oraz w kategorii Jazzowy Artysta Roku.

W tej kategorii do Nagrody Kulturalnej nominowana była także mistrzyni florystyki, rzeźbiarka i twórczyni niezwykłych dzieł artystycznych Anna Bodzek-Sikora.

W drugiej kategorii, czyli Upowszechniania Kultury nominowani byli: Barbara Chudek, Agnieszka Szewczyk, Michał Gajda oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Żorach. Laureatem nagrody został Michał Gajda - wybitny muzyk orkiestrowy, solista i dyrygent, a także założyciel Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, skupiającej uczniów ze szkół muzycznych w Żorach, Gliwicach, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju, a na co dzień wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Laureat od wielu lat organizuje i współorganizuje najważniejsze wydarzenia kulturalne w naszym regionie i nie tylko. W 2019 r. z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną oraz grupą Carrantuohill wystąpił podczas Pol’and Rock Festival. Ma na koncie także występy w sali NOSPR w ramach projektu „Zielona Wyspa Śląsk”. A w 2022 roku przygotował i dyrygował Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną podczas uroczystych koncertów wieńczących obchody 750-lecia Miasta Żory. Specjalnie, na potrzeby tego wyjątkowego wydarzenia, zaaranżował też na orkiestrę część wykonanych utworów. Michał Gajda współpracuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Krzesimirem Dębskim, czy Kubą Badachem a za swoje dokonania był wielokrotnie nagradzany, m.in. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  Niestety Laureat nie mógł być obecny na uroczystości, a nagrodę w jego imieniu odebrała Estera Manderla - dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.

Kolejną kategorią była Ochrona Kultury. Wśród nominowanych do nagrody znaleźli się: Jadwiga Tabor, Damiana Kurpanik oraz Zespół Pieśni i Tańca „Sari”. Triumfował Zespół Pieśni i Tańca „Sari”, który od 17 lat rozsławia imię Żor nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.  Zespół ma na swoim koncie występy m.in. na Węgrzech, Litwie, we Włoszech, w Hiszpanii, Turcji i Francji, prezentując tańce narodowe, śląskie oraz tańce innych regionów Polski, m.in., kaszubskie, czy żywieckie. Liczący aż 60 osób zespół angażuje się w wiele inicjatyw, m.in. występuje podczas finałów WOŚP oraz prowadzi warsztaty taneczne i konferencje dla uczniów i nauczycieli z żorskich szkół. Swoimi występami uświetniają też imprezy miejskie i regionalne. Do największych osiągnięć ZPiT „Sari” należą 24 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych medali na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Śląskiego „Trojak” oraz zdobycie Grand Prix oraz drugich i trzecich miejsc na festiwalu o „Puchar czarnych Diamentów” w Katowicach. W imieniu zespołu nagrodę z rąk Prezydenta Waldemara Sochy odebrała kierująca zespołem Barbara Wołczyk.

W kategorii Młodzi Twórcy nominowani do nagrody byli: Wiktoria Kuczyńska oraz Krzysztof Małysz. Laureatem został Krzysztof Małysz, który pomimo młodego wieku imponuje dokonaniami na polu artystycznym. To prawdziwy „człowiek orkiestra”, który od najmłodszych lat rozwija swoje umiejętności w kilku artystycznych kierunkach, zajmując się jednak przede wszystkim tańcem ludowym i występując w Zespole Pieśni i Tańca „Sari”. Nieobce jest mu jednak także aktorstwo czy recytacja. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. Między innymi wraz z zespołem „SARI” uzyskał dziesięciokrotnie 1. miejsce, dwukrotnie 2. miejsce i dwukrotnie 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Śląskiego „Trojak”. Zajął też 1. miejsca w konkursie recytatorskim w ramach Wojewódzkich Jesiennych Spotkań Artystycznych Ballo oraz otrzymał wyróżnienie za interpretację poezji w konkursie edukacyjno-artystycznym „Pojedynek Na Słowa” w Rybniku. Na swoim koncie ma też wyróżnienie oraz dwie indywidualne nagrody na 13. Ogólnopolskim Konkursie Filozoficzno - Oratorskim w Łodzi. Krzysztof Małysz to także współorganizator, koordynator, pomysłodawca i uczestnik  wielu projektów artystycznych m.in. wernisaży: „Folk - Up!” i „Do You Remember”, a także spektakli:  „Franciszek”, „Wesele”, Przedwiośnie”, Balladyna”, „Z pamiętnika pracownika” oraz „Też chcę w filmie grać”.

Po wręczeniu wszystkich nagród głos zabrał Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory, który podziękował wszystkim laureatom za ich wkład w rozwój życia kulturalnego naszego miasta. Następnie odbył się koncert duetu Michał Barański i Shachar Elnatan, którzy zaprezentowali materiał z nagrodzonej Fryderykiem płyty żorzanina, pt. „Masovian Mantra”. Uroczystość poprowadził Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również