Wiadomości z Żor

Ponad 9 mln na ratowanie Pałacu w Baranowicach

 • Dodano: 2017-03-29 09:00, aktualizacja: 2017-10-17 08:18

Na ratowanie żorskiej perełki, czyli zespołu pałacowo-parkowego w dzielnicy Baranowice, zarezerwowano w w budżecie na 2017 dokładnie 8 991 300 zł. W ostatnich tygodniach teren wokół pałacu został uporządkowany, jaki jest dalszy plan prac?

Uporządkowanie zieleni wokół pałącu to efekty realizowanego od lutego projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pn. „Rekompozycja zieleni w Parku Pałacowym w Dzielnicy Baranowice w Żorach”. Co zostanie zrobione do maja?


Prace obejmują przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych drzew i krzewów i korektę drzewostanu, czyli usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu, zaburzających kompozycje oraz usunięcie samosiewów, dalej: uczytelnienie wnętrz parkowych i osi kompozycyjnych, w tym alei wjazdowej, usunięcie rdestowca ostrokończystego oraz  prace porządkowe - transport odpadów i drewna – wylicza Anna Ujma, doradca Prezydenta Miasta Żory

W ramach innych zadań Gmina Miejska Żory planuje dalsze prace mające na celu przywrócenie bioróżnorodności parku, a także renowację samego budynku pałacu, który razem z parkiem tworzy zabytkowy zespół pałacowo-parkowy. Nie ulega wątpliwości, że pałac w tej chwili wymaga gruntownego remontu.

Do 4 maja tego roku Gmina Miejska Żory planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt ten znalazł się na liście najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury, rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do realizacji w ramach Kontraktu Terytorialnego. Szacowana wartość zadania to ok. 5 mln euro. Przedmiotem projektu będzie podjęcie kompleksowych działań, polegających na renowacji zabytkowego pałacu z XVII wieku wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia i parku na cele związane z działalności kulturalno-edukacyjną, dzięki czemu poszerzy się oferta miasta skierowana do mieszkańców Żor i całego regionu.

Założeniem projektu jest ratowanie niepowtarzalnego obiektu pałacowego, który stanowi wyjątkowy przykład architektury pałacowej na terenie Żor i w tej części województwa, wraz z przylegającym do niego parkiem. W ramach działań planowane są szeroko zakrojone prace remontowo-konserwatorskie - mówi Ujma.

Kwota zabezpieczona w budżecie na 2017 rok na zespół pałacowo-parkowy to 8 991 300 zł.

W trakcie swojej długiej historii pałac w Baranowicach pełnił różne funkcje, w tym m.in. ośrodka wczasowego i szkoły. W tym czasie jego stan techniczny powoli się pogarszał. Mimo kilku zmian w strukturze własności w latach 90’ XX wieku i przeprowadzaniu doraźnych remontów, pałac popadał w ruinę. W 2008 roku pałac przejęty został przez Gminę Miejską Żory.. Warto wspomnieć, że pałac i park są wpisane do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Przeprowadzone badania odkrywkowe w 2010 roku wykazały obecność polichromii w stylu secesyjnym, która powstała ok. 1900 r.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • keram

  Nie wiedziałem że 8 991 300 to ponad 9 mln...

 • MiM

  Prawie w każdym mieście na całym świecie włodarze( o znacznym poziomie intelektualnym) dbają o zabytki, bo to jest one świadczą o historii miast a w Żorach jeden z nielicznych zabytków popada w ruinę. WSTYD

 • Rafał

  Jeśli gmina ma zarezerwowane prawie 9 mln na udział w kosztach renowacji, to dlaczego uparcie próbuje pałac sprzedać? A po drugie- jeśli nie dostanie od państwa reszty środków, to nie zrobi nic- mylę się?

 • doK5

  Po to, że to jest wstyd na całą Polskę i Europe, żeby taki zabytek popadł w ruinę i został zburzony. Bardzo ciekawe miejsce, brakuje takich lokalizacji w naszym zadupiu.

 • K5

  Pytam się po co to remontowacja! !! Ruina , która nie da się wyremontować o tylko pieniądze wywalone w błoto

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.