Wiadomości z Żor

Ponad 9 mln na ratowanie Pałacu w Baranowicach

 • Dodano: 2017-03-29 09:00, aktualizacja: 2017-10-17 08:18

Na ratowanie żorskiej perełki, czyli zespołu pałacowo-parkowego w dzielnicy Baranowice, zarezerwowano w w budżecie na 2017 dokładnie 8 991 300 zł. W ostatnich tygodniach teren wokół pałacu został uporządkowany, jaki jest dalszy plan prac?

Uporządkowanie zieleni wokół pałącu to efekty realizowanego od lutego projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pn. „Rekompozycja zieleni w Parku Pałacowym w Dzielnicy Baranowice w Żorach”. Co zostanie zrobione do maja?


Prace obejmują przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych drzew i krzewów i korektę drzewostanu, czyli usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu, zaburzających kompozycje oraz usunięcie samosiewów, dalej: uczytelnienie wnętrz parkowych i osi kompozycyjnych, w tym alei wjazdowej, usunięcie rdestowca ostrokończystego oraz  prace porządkowe - transport odpadów i drewna – wylicza Anna Ujma, doradca Prezydenta Miasta Żory

W ramach innych zadań Gmina Miejska Żory planuje dalsze prace mające na celu przywrócenie bioróżnorodności parku, a także renowację samego budynku pałacu, który razem z parkiem tworzy zabytkowy zespół pałacowo-parkowy. Nie ulega wątpliwości, że pałac w tej chwili wymaga gruntownego remontu.

Do 4 maja tego roku Gmina Miejska Żory planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt ten znalazł się na liście najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury, rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do realizacji w ramach Kontraktu Terytorialnego. Szacowana wartość zadania to ok. 5 mln euro. Przedmiotem projektu będzie podjęcie kompleksowych działań, polegających na renowacji zabytkowego pałacu z XVII wieku wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia i parku na cele związane z działalności kulturalno-edukacyjną, dzięki czemu poszerzy się oferta miasta skierowana do mieszkańców Żor i całego regionu.

Założeniem projektu jest ratowanie niepowtarzalnego obiektu pałacowego, który stanowi wyjątkowy przykład architektury pałacowej na terenie Żor i w tej części województwa, wraz z przylegającym do niego parkiem. W ramach działań planowane są szeroko zakrojone prace remontowo-konserwatorskie - mówi Ujma.

Kwota zabezpieczona w budżecie na 2017 rok na zespół pałacowo-parkowy to 8 991 300 zł.

W trakcie swojej długiej historii pałac w Baranowicach pełnił różne funkcje, w tym m.in. ośrodka wczasowego i szkoły. W tym czasie jego stan techniczny powoli się pogarszał. Mimo kilku zmian w strukturze własności w latach 90’ XX wieku i przeprowadzaniu doraźnych remontów, pałac popadał w ruinę. W 2008 roku pałac przejęty został przez Gminę Miejską Żory.. Warto wspomnieć, że pałac i park są wpisane do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Przeprowadzone badania odkrywkowe w 2010 roku wykazały obecność polichromii w stylu secesyjnym, która powstała ok. 1900 r.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • keram

  Nie wiedziałem że 8 991 300 to ponad 9 mln...

 • MiM

  Prawie w każdym mieście na całym świecie włodarze( o znacznym poziomie intelektualnym) dbają o zabytki, bo to jest one świadczą o historii miast a w Żorach jeden z nielicznych zabytków popada w ruinę. WSTYD

 • Rafał

  Jeśli gmina ma zarezerwowane prawie 9 mln na udział w kosztach renowacji, to dlaczego uparcie próbuje pałac sprzedać? A po drugie- jeśli nie dostanie od państwa reszty środków, to nie zrobi nic- mylę się?

 • doK5

  Po to, że to jest wstyd na całą Polskę i Europe, żeby taki zabytek popadł w ruinę i został zburzony. Bardzo ciekawe miejsce, brakuje takich lokalizacji w naszym zadupiu.

 • K5

  Pytam się po co to remontowacja! !! Ruina , która nie da się wyremontować o tylko pieniądze wywalone w błoto

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.