Wiadomości z Żor

Podstrefa Jastrzębsko-Żorska KSSE S.A. podsumowała pierwsze półrocze

  • Dodano: 2017-07-21 07:45, aktualizacja: 2017-07-24 11:39

Cztery nowe zezwolenia na prowadzenie działalności, ponad 110 mln złotych zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych, a także utrzymanie 300 istniejących oraz stworzenie co najmniej 52 nowych miejsc pracy to bilans pierwszego półrocza 2017 r. w Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej Katowickiej SSE S.A.

Podstrefa rozwija dedykowany dla małych i średnich przedsiębiorców projekt KSSENON, a także przygotowuje się do zagospodarowania nowych terenów, włączonych do niej na początku roku. Jej pracami do 2021 roku będzie kierował Andrzej Zabiegliński.

Od początku 2017 roku Podstrefa Jastrzębsko-Żorska udzieliła zezwolenia trzem polskim firmom reprezentującym segment MŚP, są to: Extral Sp. z o.o., Agro-Jan Produkcja sp. z o.o. i JAMMET Sp. z o.o., które realizować będą swoje kolejne projekty inwestycyjne. Skalę działalności prowadzonej w KSSE poszerzy także Żywiec Zdrój S.A.

Nowe projekty są konsekwencją dobrych warunków jakie KSSE stwarza przedsiębiorcom. Inwestycje mają miejsce zarówno na obszarach zlokalizowanych na Podbeskidziu jak i w Subregionie Zachodnim. Ważna jest dla nas inwestycja firmy JAMMET w Jastrzębiu-Zdroju, będąca efektem wspólnych, prowadzonych zarówno przez nas jak i inwestora, działań poprzedzających wydanie zezwolenia. Mamy przekonanie, że kolejne miesiące pozwolą nam osiągnąć jeszcze lepszy bilans, a udzielone zezwolenia nie będą jedynymi w tym roku – mówi Andrzej Zabiegliński, wiceprezes KSSE S.A., kierujący pracami podstrefy jastrzębsko-żorskiej.

W Żorach polska firma Extral, wytwórca profili aluminiowych, zrealizuje projekt o wartości 50 mln złotych, związany z utrzymaniem 210 istniejących i utworzeniem co najmniej 25 nowych miejsc pracy. To największy spośród tegorocznych projektów, na które KSSE przyznała zezwolenie w Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej.

W Jastrzębiu-Zdroju firma JAMMET, której działalność skupia się na obróbce metali, planuje produkcję elementów do systemów hydrauliki sterowniczej. Wartość projektu polskiego przedsiębiorstwa to ponad 3,1 mln złotych, a w związku z nim powstanie co najmniej 12 dodatkowych miejsc pracy, a także utrzymanych zostanie osiem istniejących.

W Myślenicach (woj. małopolskie) nowy zakład wybuduje Agro-Jan Produkcja sp. z o.o., polska firma specjalizująca się w produkcji urządzeń rolniczych. Inwestycja o wartości ponad 9 mln złotych będzie związana z utrzymaniem istniejących 19 miejsc pracy i zatrudnieniem trzech nowych pracowników.

Żywiec Zdrój - francuski producent wody mineralnej, rozbuduje zakład w Radziechowach-Wieprzu wytwarzający opakowania PET i szklane dla napojów. Wartość inwestycji to ponad 48 mln złotych. Projekt związany będzie z utrzymaniem 63 i utworzeniem co najmniej 12 nowych miejsc pracy.

Podstrefa Jastrzębsko-Żorska przygotowuje się do zagospodarowania ponad 106ha nowych terenów inwestycyjnych, włączonych do niej pod koniec 2016 roku, dzięki czemu powierzchnia podstrefy wzrosła o niemal o 30%. Do podstrefy włączono grunty w Jastrzębiu-Zdroju (ponad 25ha), Godowie (ponad 14ha), Radziechowach-Wieprzu (ponad 29ha), Raciborzu (ponad 7,5ha), Wodzisławiu Śląskim (ponad 24ha), Węgierskiej Górce (6,9ha) i Bielsku-Białej (0,73ha), gdzie Katowicka SSE już wcześniej posiadała tereny inwestycyjne. Aktualnie Podstrefa Jastrzębsko-Żorska zarządza gruntami o łącznej powierzchni ponad 470ha, które znajdują się również w Czerwionce-Leszczynach, Czechowicach-Dziedzicach, Myślenicach, Orzeszu, Pawłowicach, Rajczy, Rybniku, Raciborzu, Żorach i Zwardoniu.

Wiosną podstrefa zorganizowała dwie edycje konferencji „Strefa Wzrostu – po prostu”. W ich trakcie przybliżono zainteresowanym przedsiębiorcom zasady inwestowania w KSSE a także nowo włączone do strefy tereny inwestycyjne. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać możliwości w zakresie finansowania inwestycji z funduszy europejskich. Zaprezentowano także projekt KSSENON - Akcelerator Biznesowy, instrument wsparcia mikro i małych przedsiębiorstw. W ramach przedsięwzięcia w Żorach powstanie kompleks modularnych hal przemysłowych. Aktualnie trwają prace nad projektem architektonicznym, a budowa obiektu dedykowanego start-upom i przedsiębiorcom z sektora MŚP powinna zakończyć się w 2018 roku.

Działania katowickiej strefy w tworzeniu oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw doceniła w ubiegłym roku redakcja Financial Times. Organizator rankingu FDI Business przyznał Katowickiej SSE po raz drugi z rzędu tytuł najlepszej strefy w Europie oraz wyróżnienie „Wysoko Rekomendowana” dla firm Małych i Średnich w Europie m.in. właśnie za realizowaną w Żorach inicjatywę. - Inicjatywa KSSENON spotyka się z niezwykle pozytywnym odbiorem, pojawili się pierwsi inwestorzy zainteresowani dzierżawą hal w obiekcie. Jak pokazują tegoroczne wyniki należy oczekiwać utrzymania trendu zainteresowania inwestycjami w KSSE ze strony firm MŚP. Z myślą o nich optymalizujemy naszą ofertę, czego przykładem jest właśnie projekt realizowany w Żorach – podkreśla Andrzej Zabiegliński.

W czerwcu br., Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KSSE S.A., podjęło decyzję o powołaniu zarządu spółki na kadencję 2017-2021. W jego składzie znalazł się Andrzej Zabiegliński, który od 1996 roku kieruje pracami Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej. Od początku jej działalności 67 firm zainwestowało ponad 4,7 mld złotych, tworząc ok. 11 tys. miejsc pracy. Wśród inwestorów dominują przedstawiciele branż motoryzacyjnej (16 podmiotów), tworzyw sztucznych (10 podmiotów) i metalowej (dziesięć firm). 41 inwestorów (ok. 61 proc.) to firmy z polskim kapitałem, a 37 reprezentuje sektor małych i średnich przedsiębiorców. W podstrefie działalność prowadzą także dwa mikroprzedsiębiorstwa.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również