Wiadomości z Żor

Płyty Warstwowe - Nowoczesne kompozyty budowlane

  • Dodano: 2024-10-21 08:30, aktualizacja: 2024-10-21 08:37

Płyty warstwowe przeznaczone są do nowoczesnej i szybkiej budowy obiektów przemysłowych, obiektów handlowych oraz obiektów biurowych. Tego typu płyty należą do materiałów lekkich i odpornych na działanie warunków atmosferycznych a dzięki temu że ich szerokość jest dość duża bo może wynosić około stu dwudziestu centymetrów montaż obiektu przebiega sprawnie i szybko na dodatek ograniczając koszt robocizny. Zastosowanie płyt warstwowych zmniejsza w znaczący sposób ciężar konstrukcyjny budynku. W ofercie niektórych producentów są również płyty warstwowe przeznaczone do docieplania budynków oraz do wykładania wnętrz chłodni.

Płyty Warstwowe - nowoczesny kompozyt budowlany przeznaczone są na budowę ścian lub dachów mają grubość od czterdziestu milimetrów do trzystu milimetrów i są doskonałym materiałem budowlanym. Mogą one mieć rdzeń styropianowy i wtedy wykorzystuje się je do budowy ścian i dachów hal przemysłowych, hal sportowych, pawilonów gastronomicznych, budynkach gospodarczych. Mogą być również wykorzystane jako materiały na ściany osłonowe i wewnętrzne, na pokrycia dachów, jako ściany zewnętrzne, działowe i stropy w komorach chłodniczych oraz jako elementy ocieplenia budynku. Zawsze zastosowanie płyt warstwowych musi być zgodne z projektem technicznym który uwzględnia polskie normy oraz z przepisami budowlanymi. Materiał na budowę powinien być przewożony samochodem ciężarowym który ma długość skrzyni zapewniający podparcie stosu płyt na całej ich długości. Płyty Warstwowe muszą być w trakcie transportu odpowiednio zabezpieczone przy pomocy pasów transportowych. Jako akcesoria dodatkowe przy montażu płyt warstwowych wykorzystuje się obróbki blacharskie wykonywane z blach powlekanych.

Producenci w swej ofercie mają zazwyczaj trzy typy płyt warstwowych różniące się miedzy sobą rodzajem rdzenia. Rdzeń może być wykonany w zależności od potrzeb ze styropianu, wełny mineralnej lub poliuretanu. Materiały na rdzenie mają podobne właściwości ale jednak niektóre ich cechy sprawiają, że wykorzystuje się je do konkretnych budowli. Do jednych z najtańszych płyt zaliczamy płyty warstwowe ze rdzeniem ze styropianu. Choć są tanie to jednak mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i dlatego często wykorzystuje się je przy budowie na przykład sklepów, magazynów i garaży. W budynkach które muszą być szczególnie chronione przed ogniem stosuje się płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej. Tego typu płyta jest ogniochronna i doskonale akustyczna. Te dwie cechy powodują że jest to jedna z najdroższych płyt. Najlepszą izolację cieplną zapewnia rdzeń poliuretanowy. Tego typu płyty można wykorzystać do budowy mroźni lub chłodni. Montaż oraz rozbiórka płyt jest bardzo łatwa, konstrukcja należy do stosunkowo lekkich a sposób łączenia nie nastręcza jakiś specjalnych trudności. Płyty występujące w ofercie handlowej proponowane są najczęściej w kolorze białym lub w różnych odcieniach brązu, w różnych wymiarach oraz grubościach. Przy zakupie płyt warto kierować się nie tylko ceną ale przede wszystkim producentem danego rodzaju płyty. Nie zawsze jest ważny koloryt płyt gdyż najczęściej są one pokryte innymi surowcami. Owszem kolorowe płyty również są spotykane ale te stanowią w ofercie jedynie urozmaicenie skierowane do indywidualnego klienta. Ciekawą alternatywą są płyty izolacyjne PIR: Thermano, termPIR czy Recticel.

Płyty warstwowe występują w dwóch rodzajach a mianowicie płyty warstwowe ścienne oraz płyty warstwowe dachowe i znalazły swe zastosowanie w budownictwie halowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Płyty mogą być z rdzeniem z wełny mineralnej lub ze rdzeniem styropianowym ze styropianu samogasnącego EPS (nie mylić ze styrodurem XPS). Do stawiania ścian działowych lub nośnych służą płyty warstwowe ścienne które można montować w pionie lub poziomie. Do ich dodatkowych atutów zaliczyć można doskonałą szczelność oraz ogniotrwałość. Występują w dużej gamie kolorów dzięki czemu budynki uzyskują estetyczny i nowoczesny wygląd. Płyty warstwowe dachowe montuje się w bardzo prosty sposób przy pomocy łączników przelotowych. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu zamkowi typu pióro – wpust płyty zapewniają doskonałą szczelność, zabezpieczają przed ogniem i wysoką temperaturą. Z płyt warstwowych (sandwichpaneler) można również szybko i tanio wybudować ściany i dachy budynków gospodarczych. Jednym z rozwiązań jest zakup gotowego budynku w fabryce pod tak zwany wymiar. Producenci oferują gotowe budynki gospodarcze wraz z projektami. Budynki tego typu można budować w układzie modułowym co umożliwia systematyczną rozbudowę w miarę potrzeb. Najdłużej przygotowuje się plac budowy i fundamenty. Same stawianie budynku może przebiegać bez przerw związanych ze zmianami atmosferycznymi. Płyty warstwowe należą do materiałów termoizolacyjnych i są konkurencyjne w stosunku do takich materiałów takich jak cegła, pustaki, bloczki betonowe z których wybudowane budynki wymagają dodatkowego ocieplenia. Unia Europejska - w tym także Polska wymaga od budynków coraz lepszych parametrów izolacyjności termicznej. Płyty Warstwowe idealnie wpisują się w ten trend.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.