Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Nowe ulice w Żorach

  • Dodano: 2018-07-10 08:00, aktualizacja: 2018-07-12 10:58

Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęto decyzję o nowych nazwach dla ulic. Gdzie je znajdziemy?

Oto nowe ulice w naszym mieście:

  • ks. Stanisława Garbocza - droga boczna od ul. Osińskiej,
  • ks. Sylwestra Niesyto – droga łącząca ul. Pukowca z ul. Parkową.

Obie drogi znajdują się na terenach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako drogi dojazdowe.

Kim są patroni nowych ulic?

Ks. Stanisław Garbocz urodził się 8 stycznia 1948 w Boguszowicach. W 1966 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń kapłańskich 19 kwietnia 1973 udzielił mu bp Herbert Bednorz. Ks. Stanisław Garbocz był wikariuszem w wielu parafiach. 1 sierpnia 1984 powierzono mu prowadzenie budowy kościoła na Osiedlu Sikorskiego w Żorach. Po utworzeniu tam parafii Miłosierdzia Bożego w 1988 roku został jej pierwszym proboszczem. Przewodził odtąd zarówno dziełu budowy i upiększania parafialnego kościoła, jak i budowaniu oraz ciągłemu pogłębianiu życia religijnego wspólnoty parafialnej. Ostatnie lata jego życia i posługi duszpasterskiej naznaczone były krzyżem choroby. Zmarł 26 lutego 2013 w szpitalu w Orzepowicach. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Żorach.

Ks. Sylwester Niesyto urodził się 15 sierpnia 1948 roku w Bieruniu Nowym. We wrześniu 1970 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po skończeniu seminarium w 1976 roku rozpoczął staż diakonacki w parafii św. Teresy w Rybniku- Chwałowicach. 7 marca 1976 roku otrzymał święcenia diakonatu z rąk bp. Herberta Bednorza w Krakowie, zaś święcenia prezbiteratu z rąk tego samego biskupa przyjął 7 kwietnia 1977 w katowickiej katedrze. Posługę kapłańską rozpoczął od dwumiesięcznej posługi w parafii stażu diakońskiego, świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach. W czerwcu 1977 roku został skierowany na pierwszą swoją parafię do świętej Katarzyny w Woźnikach (1977-79).

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • gestskoczka

    Ten pierwszy, ks. Stanisław Garbocz z pewnością był ważną postacią dla osób religijnych z Żor, być może wart jest upamiętnienia miejsca publicznego. Ale ten drugi ksiądz, w ogóle nie związany z Żorami, ma swoją uliczkę w Żorach tylko dla tego, że panuje ideologia podobna do tej z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Tamci na siłę, wbrew woli ludności wpisywali w miejsca publiczne swoich świętych, ci obecni swoich. Tamci święci poznikali, mam nadzieję, że i obecni święci znikną. Szkoda tylko mieszkańców którzy za te ideologie muszą płacić.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.