Wiadomości z Żor

Nowe ulice w Żorach

  • Dodano: 2018-07-10 08:00, aktualizacja: 2018-07-12 10:58

Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęto decyzję o nowych nazwach dla ulic. Gdzie je znajdziemy?

Oto nowe ulice w naszym mieście:

  • ks. Stanisława Garbocza - droga boczna od ul. Osińskiej,
  • ks. Sylwestra Niesyto – droga łącząca ul. Pukowca z ul. Parkową.

Obie drogi znajdują się na terenach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako drogi dojazdowe.

Kim są patroni nowych ulic?

Ks. Stanisław Garbocz urodził się 8 stycznia 1948 w Boguszowicach. W 1966 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń kapłańskich 19 kwietnia 1973 udzielił mu bp Herbert Bednorz. Ks. Stanisław Garbocz był wikariuszem w wielu parafiach. 1 sierpnia 1984 powierzono mu prowadzenie budowy kościoła na Osiedlu Sikorskiego w Żorach. Po utworzeniu tam parafii Miłosierdzia Bożego w 1988 roku został jej pierwszym proboszczem. Przewodził odtąd zarówno dziełu budowy i upiększania parafialnego kościoła, jak i budowaniu oraz ciągłemu pogłębianiu życia religijnego wspólnoty parafialnej. Ostatnie lata jego życia i posługi duszpasterskiej naznaczone były krzyżem choroby. Zmarł 26 lutego 2013 w szpitalu w Orzepowicach. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Żorach.

Ks. Sylwester Niesyto urodził się 15 sierpnia 1948 roku w Bieruniu Nowym. We wrześniu 1970 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po skończeniu seminarium w 1976 roku rozpoczął staż diakonacki w parafii św. Teresy w Rybniku- Chwałowicach. 7 marca 1976 roku otrzymał święcenia diakonatu z rąk bp. Herberta Bednorza w Krakowie, zaś święcenia prezbiteratu z rąk tego samego biskupa przyjął 7 kwietnia 1977 w katowickiej katedrze. Posługę kapłańską rozpoczął od dwumiesięcznej posługi w parafii stażu diakońskiego, świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach. W czerwcu 1977 roku został skierowany na pierwszą swoją parafię do świętej Katarzyny w Woźnikach (1977-79).

Komentarze (1)    dodaj »

  • gestskoczka

    Ten pierwszy, ks. Stanisław Garbocz z pewnością był ważną postacią dla osób religijnych z Żor, być może wart jest upamiętnienia miejsca publicznego. Ale ten drugi ksiądz, w ogóle nie związany z Żorami, ma swoją uliczkę w Żorach tylko dla tego, że panuje ideologia podobna do tej z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Tamci na siłę, wbrew woli ludności wpisywali w miejsca publiczne swoich świętych, ci obecni swoich. Tamci święci poznikali, mam nadzieję, że i obecni święci znikną. Szkoda tylko mieszkańców którzy za te ideologie muszą płacić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również