Wiadomości z Żor

Nie przelewaj w ciemno. Sprawdź numer konta! Mieszkaniec Żor stracił 1200 zł

  • Dodano: 2020-02-10 08:15, aktualizacja: 2020-02-07 11:07

W ostatnich dniach do żorskiej komendy zgłosił się prywatny przedsiębiorca, który padł ofiarą hakerów.

Oszuści przechwycili wysłaną do niego wiadomość e-mail i zmienili numer konta na fakturze.

Mężczyzna stracił 1 200 złotych i niestety nie jest jedynym oszukanym w ten sposób

72-letni przedsiębiorca z Żor był zainteresowany zakupem przyczepy. Kiedy znalazł spełniającą jego wymagania umówił się na jej kupno i zobowiązał do wpłaty zaliczki. Fakturę pro forma miał otrzymać na skrzynkę e-mail, a kiedy korespondencja nadeszła mężczyzna wykonał przelew na kwotę 1 200 złotych podając nazwę i numer konta z otrzymanego załącznika.

Jak się później okazało numer rachunku bankowego nie był zgodny z tym, który należał do sprzedawcy, a sprawa wyszła na jaw, gdy po kilku dniach okazało się, że pieniędze nie wpłynęły na konto. Po sprawdzeniu danych na fakturze i zweryfikowaniu ich ze sprzedającym 72-latek zorientował się, że zaliczkę przelał na zupełnie inny rachunek.

Policjanci nie mają wątpliwości, że w tym przypadku doszło do przechwycenia wiadomości e-mail i zmiany numeru konta na fakturze pro forma przez hakerów czyhających w sieci. To niestety nie jedyny przypadek w ostatnim czasie i nie jedyny pokrzywdzony. Dlatego też apelują o to, aby nie dokonywać przelewów zanim nie sprawdzimy, czy dane odbiorcy i podany przez niego numer konta są prawidłowe.

Jak przebiega oszustwo na podmianę numeru konta?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.