Wczoraj na placu żorskiej Policji w ramach obchodów „Dnia dziecka” zagościły dzieci z przedszkola na Kleszczówce. Mundurowa nazwa nie bez przypadku, gdyż w pokazach uczestniczyli strażacy z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Żorach. Od tego dnia, dla jednego z chłopców sygnał dźwiękowy pojazdów, włączany podczas przejazdu do akcji ratunkowej nie będzie się już kojarzyć tylko z wojną. O tym, że ratowanie życia to służba przypominała również maskotka Śląskiej Policji, od której dzieci nie potrafiły się oderwać.
Przedszkolaki odwiedziły żorską Komendę Policji
W przeddzień czerwcowych obchodów „Dnia dziecka” teren żorskiej Policji odwiedziła grupa dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Żorach. Na policyjnym placu na przedszkolaków oczekiwali mundurowi oraz żorscy strażacy. W trakcie spotkania stróże prawa przypomnieli dzieciom o tym, jak ważna jest współpraca i bezpieczeństwo.
Ratowanie życia i dbanie o wspólne bezpieczeństwo to z pewnością wspólny mianownik tych dwóch formacji. Spotkanie to dla jednego z przybyłych dzieci stanowił moment do przełamania swojego lęku przed dźwiękiem syren i skojarzenia z wybuchem wojny na Ukrainie. To właśnie ten chłopiec jako pierwszy z radością włączył sygnały dźwiękowe w pojazdach ratowniczych.
Chwilę później „Sznupek” oprowadził dzieci po najważniejszych miejscach żorskiej jednostki Policji. Rozpoczął od pokazania stanowiska kierowania, gdzie przyjmowane są zgłoszenia i wezwania o pomoc. Dzieci ochoczo odpowiadały na zadawane pytania i wskazały, że najważniejsze jest, aby z numeru alarmowego korzystać wyłącznie, gdy jest taka potrzeba, a przemieszczając się po drogach stosować odblaski.
Następnie przedszkolaki odwiedziły biuro młodszego inspektora Mariusza Klepka - Komendanta Miejskiego Policji w Żorach, na którego ręce złożyły swoje graficzne podziękowania za wizytę. Każde z nich opisało swój rysunek i przesłanie, jakie zawierał.
Swoje podziękowania złożyły również strażakom z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Żorach, którzy przybyliby wspólnie celebrować święto ustanowione dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych już w 1945 roku. Po zakończonych odwiedzinach, z mocnym przytupem przedszkolaki wróciły do swoich codziennych zajęć.