Wiadomości z Żor

Mundurowi kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków

  • Dodano: 2021-12-30 08:00, aktualizacja: 2021-12-30 08:18

Dzielnicowi wraz ze strażakami wyruszyli na kontrole placówek handlowych, w których sprzedawane są fajerwerki. Podczas nich sprawdzają, czy sprzedawcy przestrzegają przepisów związanych z handlem i dystrybucją materiałów pirotechnicznych. Kontrolują przede wszystkim legalność pochodzenia fajerwerków, sposób ich magazynowania, czy procedury obowiązujące podczas ich sprzedaży.

Sylwestrowa noc zbliża się już wielkimi krokami

W wielu domach mieszkańcy Żor zgodnie z tradycją Nowy Rok powitają fajerwerkami. Te dostępne są w wielu punktach handlowych, do których właśnie na kontrole wyruszyli mundurowi.

Wraz z żorskimi strażakami sprawdzają, czy sprzedawane wyroby pirotechniczne pochodzą z legalnych źródeł, czy posiadają instrukcje obsługi w języku polskim, unijne certyfikaty, a także czy stosowane są procedury bezpieczeństwa podczas ich sprzedaży i magazynowania.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas używania fajerwerków?

Policjanci jednocześnie przypominają, że sprzedawanie fajerwerków osobom poniżej 18 roku życia jest zabronione, a przestępstwo to zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2. Przy okazji mundurowi apelują też o używanie fajerwerków z głową i proszą o stosowanie się do poniższych zasad:

  • materiały pirotechniczne kupuj zawsze z legalnego, rzetelnego i sprawdzonego źródła
  • zwracaj uwagę, czy fajerwerki nie są uszkodzone oraz, czy posiadają instrukcję w języku polskim
  • fajerwerków używaj zgodnie z zasadami bezpieczeństwa znajdującymi się w instrukcji obsługi, z którą powinnyśmy się koniecznie zapoznać przed wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych, „z ręki” można odpalać wyłącznie środki pirotechniczne posiadające bezpieczne uchwyty
  • petard i fajerwerków nie wolno używać w pomieszczeniach zamkniętych i w pobliżu obiektów łatwopalnych oraz dawać do odpalenia dzieciom
  • korzystanie z fajerwerków wymaga od nas 100 procent skupienia, więc nie używaj ich po wcześniejszym spożywaniu alkoholu
  • jeżeli wyrób pirotechniczny nie eksplodował po odpaleniu i wypaleniu lontu, nie podchodź, aby sprawdzić, co się stało.

Pamiętajmy, że używanie materiałów pirotechnicznych w sposób nieodpowiedni, może narazić nas i innych na poważne obrażenia ciała, a nawet śmierć. Pamiętajmy również, że huk petard i fajerwerków może powodować strach i agresywne reakcje zwierząt, zwłaszcza psów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.