Wiadomości z Żor

Metodą "na córkę" oszukali seniorów na blisko 150 tysięcy złotych!

  • Dodano: 2022-09-15 09:30

Do oszustwa doszło we wtorek około godziny 16:00. Na telefon komórkowy 80-latka zadzwoniła młoda kobieta podająca się za jego córkę, która pilnie potrzebowała pomocy finansowej... Policja apeluje o nieprzekazywanie żadnych pieniędzy i nieinformowanie o fakcie ich posiadania, gdyż możemy stać się łatwą ofiarą oszustów!

Seniorzy utracili blisko 150 tysięcy złotych!

W miniony wtorek 13 września na telefon komórkowy 80-latka zadzwoniła młoda kobieta podająca się za jego córkę. Poinformowała go o trudnej sytuacji, w której znalazła się jej firma i poprosiła o pożyczkę w kwocie 240 tysięcy złotych. To miały być pieniądze umożliwiające spłatę długów i uniknięcie pobytu w więzieniu. Rozmówczyni zapytała o dokładną kwotę gotówki, jaką posiadają seniorzy w domu, a następnie poprosiła mężczyznę o spotkanie w wyznaczonym banku znajdującym się sąsiednim osiedlu.

Chwilę po tym, gdy mężczyzna wyszedł z domu, aby spotkać się ze swoją, jak myślał, córką, do drzwi zadzwonił mężczyzna. 76-letniej żonie mężczyzny powiedział, że przyszedł po pieniądze, które kobieta bez dalszych pytań wydała mu. Po chwili do domu wrócił mąż kobiety, a za nim zjawiła się córka i wnuk, których zaniepokoiła cała sytuacja. W wyniku działania oszustów seniorzy stracili prawie 150 tysięcy złotych.

Kolejna próba oszustwa mieszkańca Żor

Do podobnej sytuacji doszło tego samego dnia przed godziną 15.00, lecz mężczyzna od razu zadzwonił po policjantów. Opowiedział im o telefonie informującym, że osoba podająca się za jego córkę miała rzekomo kogoś potrącić i pilnie potrzebuje pieniędzy na „załatwienie sprawy”. Tym razem czujność i niezwłoczny kontakt z Policją uchroniły zgłaszającego przed konsekwencjami utraty pieniędzy.

Pamiętajmy, że oszuści często wykorzystują naszą łatwowierność i zmuszają do działania pod presją czasu!

- Odbierając telefon od bliskich, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy finansowej, a także od „policjantów”, czy innych „urzędników”, którzy chcą nas zaangażować w działania mające uchronić nasze oszczędności, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Przypominamy, że Policja nie prowadzi tego typu spraw i nie angażuje społeczeństwa w sytuacje, w których koniecznym jest przekazanie własnych pieniędzy. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji - przypominają policjanci.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;
  • rozmawiaj o sytuacji z domownikami i nie pozwól, abyś z nagłym problemem pozostał sam.
Metodą "na córkę" oszukali seniorów na blisko 150 tysięcy złotych!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również