Wiadomości z Żor

Legalni bukmacherzy odprowadzają do Skarbu Państwa rekordowe kwoty

  • Dodano: 2019-04-16 08:00, aktualizacja: 2019-07-15 08:25

Legalni bukmacherzy odprowadzają do budżetu państwa coraz wyższe kwoty z tytułu podatku od gier.

Przez całe lata polski rynek bukmacherski działał w sposób wydawać by się mogło nieco dziwny – przez internet dostępni byli bowiem w naszym kraju zarówno legalni bukmacherzy, jak i ci nieposiadający zezwolenia wydanego w Polsce, choć zgodnie z polskim prawem taka działalność była zakazana (choćby z tego powodu, że firmy te nie płaciły podatków w Polsce). Dlatego w 2016 roku zdecydowano się na wprowadzenie radykalnych zmian prawnych, polegających m.in. na blokowaniu dostępu do stron nielegalnych bukmacherów. Rozwiązania te okazały się na tyle skuteczne, że legalni bukmacherzy kontrolują już nie 10% polskiego rynku jak było kiedyś, a niemal jego połowę. Najnowsze dane pokazują, że wpływy do Skarbu Państwa z tytułu podatków od gier wpłacanych przez bukmacherów rosną dynamicznie i na razie nic nie zapowiada końca tego trendu.

Zanim nowe przepisy weszły w życie (a miało to miejsce 1 kwietnia 2017 r.), w roku 2016 obroty legalnych firm oferujących zakłady bukmacherskie w Polsce wyniosły 1,7 mld zł. W 2017, czyli w roku w trakcie którego nowe prawo zaczęło obowiązywać, było to już 3,3 mld, a w kolejnym, 2018 już ok. 5,1 mld zł. Warto wspomnieć, że te dane obejmują działalność wszystkich podmiotów bukmacherskich – zarówno tych oferujących swoje usługi przez internet jak i w punktach stacjonarnych, choć oczywiście większość obrotów firm bukmacherskich pochodzi obecnie z działalności prowadzonej przez internet. Wraz z rosnącymi obrotami legalnych bukmacherów rośnie również wysokość odprowadzanych przez nie podatków, gdyż stawka tego podatku stanowi 12% obrotu firmy. Łatwo więc obliczyć, że podatek odprowadzony przez legalnych bukmacherów wynosił odpowiednio: ok. 200 mln zł w 2016 r., ok 400 mln zł w 2017 r. oraz ok. 600 mln zł w roku 2018. Różnica we wpływach budżetowych z tego tytułu w roku 2016 (ostatnim pełnym roku przed wprowadzeniem nowego prawa) a rokiem 2018 jest więc imponująca, bo oznacza aż 3-krotnie wyższe wpływy do budżetu państwa w roku 2018!

Przyjrzyjmy się jak wyglądało to w przypadku jednego z najbardziej popularnych w Polsce bukmacherów. Fortuna to jedna z najdłużej działających firm na polskim rynku i jednocześnie bukmacher posiadający ok. 1/3 udziału w całym legalnym rynku bukmacherskim w Polsce. W 2017 roku do Skarbu Państwa firma wpłaciła ponad 130 mln zł. Następnie, w 2018 roku było to już ponad 208 mln zł.

Legalni bukmacherzy płacą w Polsce podatek obrotowy. Jest on dość wysoki w porównaniu z innymi rynkami europejskimi i wynosi 12%. Jednak firm chętnych do powiększenia grona legalnych bukmacherów nie brakuje. Aktualnie w Polsce działa 11 legalnych bukmacherów z licencją na działalność przez internet, a kilka kolejnych firm posiada już zezwolenie, więc lada moment również uruchomią swoje strony internetowe i rozpoczną świadczenie usług. Do tego kolejne firmy oczekują już na wydanie przez Ministerstwo Finansów potrzebnego zezwolenia, a więc niebawem prawdopodobnie także zasilą grono legalnych bukmacherów. Wraz z coraz większą liczbą legalnie działających firm możemy spodziewać się coraz bardziej konkurencyjnej oferty dla klientów, większych pieniędzy przeznaczanych na sponsoring klubów, rozgrywek i sportowców, a także oczywiście jeszcze większych wpływów do budżetu państwa w latach kolejnych.

Hazard może prowadzić do uzależnienia. Obstawianie zakładów dozwolone jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Za grę u nielegalnych bukmacherów grożą konsekwencje prawne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również