Wiadomości z Żor

Kredyt na działkę budowlaną - warunki i wymagania banków

  • Dodano: 2020-05-25 15:00

Szukasz kredytu na działkę budowlaną? Najpierw zobacz z jakimi formalnościami się to wiąże oraz czy w każdym banku dostaniesz hipotekę na działkę. Ważną kwestią jest to, czy kupujesz samą działkę czy też planujesz wybudować na niej w przyszłości dom.

Czym charakteryzuje się kredyt na działkę budowlaną?

Kredyt na działkę może przyjąć dwie formy. Pierwszą z nich jest zwykły kredyt gotówkowy, w przypadku którego nikt nas nie zapyta na co właściwie jest przeznaczony.

Drugą opcją jest kredyt hipoteczny na działkę, który nie różni się wiele od kredytu hipotecznego na mieszkanie czy dom. Jego zabezpieczeniem może być rzeczona działka budowlana lub dowolna inna nieruchomość. Ograniczeniem, oprócz koniecznych do spełnienia warunków wobec kredytobiorców, jest liczba banków które oferują takie rozwiązanie. W większości z nich można otrzymać kredyt hipoteczny pod budowę domu i działkę, a nie osobny kredyt hipoteczny na działkę. Bank chętniej udzieli kredytu pod działkę, jeżeli jej zabezpieczeniem będzie w przyszłości również wybudowany na niej dom.

Cechą charakterystyczną kredytów hipotecznych jest konieczność posiadania wkładu własnego. Jego wartość wynosi typowo od 20 proc. do aż 50 proc. w przypadku kredytu dedykowanego działkom. Nie ma jednak ograniczeń co do wzięcia pożyczki na wkład własny. W takim rozwiązaniu część pieniędzy będzie pochodziła z hipoteki a część ze zwykłej pożyczki.

Większość banków deklaruje, że kredyt hipoteczny na działkę można zaciągnąć na takich samych zasadach jak kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom. Ograniczeniem może tu być minimalna kwota kredytu, która wynosi od 20 do nawet 150 tys. złotych. Taniej działki budowlanej nie kupimy więc na kredyt hipoteczny w każdym banku.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego na działkę

Uzyskanie kredytu hipotecznego na kupno działki jest łatwiejsze od otrzymania kredytu na budowę domu. Nie jest konieczne przedstawianie aż tylu dokumentów, jak np. pozwolenia na budowę, kosztorysu budowy, dziennika budowy czy jeszcze wielu innych.

Do kredytu na działkę wystarczy spełnić następujące formalności:

  • Złożyć wniosek kredytowy

  • Posiadać dowód osobisty

  • Uzyskać oświadczenie o zatrudnieniu albo wyciąg z rachunku bankowego lub zeznanie podatkowe za zeszły rok - zależnie od banku

  • Wpis z rejestru gruntów dotyczący działki

  • Podpisać umowę przedwstępną ze sprzedającym działkę

  • Wpłacić wkład własny

  • Uzyskać odpis z księgi wieczystej potwierdzający prawo własności do działki, a po uzyskaniu kredytu dopisać do niej bank

Kluczowa jest tak naprawdę wystarczająca zdolność kredytowa. Jeżeli posiadamy znaczące zobowiązania w instytucjach finansowych, albo nasze zarobki nie pozwalają na spłatę kredytu, to nie otrzymamy kredytu na działkę. Wymagania finansowe nie są jednak drakońskie. Ze względu na bardzo długi możliwy czas finansowania inwestycji (nawet 25 lat), pojedyncza rata kredytu przyjmie stosunkowo niską wartość. Przykładowo kredyt na kwotę 150 tys. złotych spłacany przez 25 lat to miesięczny koszt około 700 -750 zł miesięcznie.

Jednym z ograniczeń wszelkich kredytów hipotecznych jest wiek kredytobiorcy. Banki zakładają, że kredytobiorca powinien mieć maksymalnie 70 - 80 lat w dniu spłaty kredytu.

Wybór kredytu na działkę budowlaną. Jakimi czynnikami się kierować?

Przy wyborze kredytu najważniejszym czynnikiem dla większości klientów będzie na pewno cena. Aby rzetelnie porównać koszty kredytów najlepiej jest skorzystać z porównywarki kredytowej takiej jak Loando. Koszt kredytu powinien być ważną, ale nie jedyną kwestią braną pod uwagę. Oprócz niego warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • Produkty powiązane - czy do kredytu konieczne jest założenie konta albo wykupienie ubezpieczenia.

  • Poziom obsługi klienta.

  • Jaka kwota zabezpieczenia jest wymagana.

  • Wymogi formalne. Ile dokumentów należy przynieść do banku i ile potrwa procedowanie wniosku?

  • Promocje takie jak wakacje kredytowe.

  • Typ oprocentowania: stałe lub zmienne.

  • Warunki umowy. Sprawdź, czy podczas trwania kredytu będziesz mógł zmienić pracę!

Typy działek

Do budowy domu konieczne jest posiadanie działki budowlanej, która w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę takiej a nie innej budowli. Ograniczenie może dotyczyć choćby liczby kondygnacji. Warto też sprawdzić, czy na działce są dostępne wymagane do budowy media. Sprawdzenie tych wszystkich czynników jest konieczne do otrzymania kredytu na dom, ale nie każda osoba poszukująca kredytu na ziemię planuje cokolwiek na niej postawić.

Oprócz działek budowlanych w Polsce można spotkać się z następującymi typami działek:

  • Leśne - na ich terenie mogą powstawać wyłącznie budowle służące gospodarce leśnej.

  • Siedliskowe - działki przeznaczone do zabudowy przez rolników.

  • Przemysłowe, zwane też działkami inwestycyjnymi. Na ich terenie mają powstawać budowle uciążliwe dla otoczenia, takie jak fabryki.

  • Rekreacyjne, czyli przeznaczone na tzw. ogródki działkowe. Można na nich budować niewielkie budowle, nieprzeznaczone do stałego zamieszkania.

  • Rolne - przeznaczone do produkcji rolnej.

Osoby planujące budowę domu nabywają niekiedy działki rolne z intencją późniejszego odrolnienia. Nie jest to jednak takie proste. Na taką działkę można otrzymać kredyt jedynie, jeżeli możliwość jej odrolnienia jest realna.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Larry Fox

    Czy bezskutecznie próbowałeś uzyskać pożyczki z banków? Pilnie potrzebujesz pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub założenie własnej firmy? Uzyskaj pożyczkę od jednej z wiodących firm pożyczkowych w Wielkiej Brytanii. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z poniższymi danymi:Strona internetowa: 24hourservce.comemail: info@24hourservce.comNumer Whatsapp: +447451283532

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.