Wiadomości z Żor

Historia butów trekkingowych

  • Dodano: 2022-01-24 08:15, aktualizacja: 2022-01-24 08:24

Jeśli zdobywanie górskich szczytów i długie wędrówki malowniczymi szlakami to coś, co naprawdę lubisz, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa obuwie trekkingowe. Czy znasz historię tych butów? Niektóre fakty mogą Cię zaskoczyć!

Powstanie legendarnej podeszwy Vibram

Zanim na rynku pojawiły się buty trekkingowe z prawdziwego zdarzenia, na szlak ruszano w bardzo ciężkim obuwiu ze skórzaną podeszwą nabijaną ćwiekami i gwoździami, mając przy sobie także filcową parę przeznaczoną na wspinaczkę w bardziej stromym terenie. Nietrudno domyślić się, że takie buty były mało wygodne i nie zwiększały bezpieczeństwa w trudnych warunkach. 

Stworzenie podeszwy Vibram, do dziś wykorzystywanej w większości modeli obuwia trekkingowego, wiąże się z fatalną w skutkach wyprawą w góry, która miała miejsce w 1935 roku. Siedmiu alpinistów usiłowało wówczas zdobyć Punta Rasica, ale tylko jeden z nich, Vitale Bramani, pozostał przy życiu. Kochający góry Włoch bardzo ubolewał nad śmiercią przyjaciół i był przekonany, że tragedia była spowodowana tym, iż uczestnicy wyprawy mieli na sobie nieodpowiednie obuwie. Postanowił więc stworzyć podeszwę, która nie będzie prowizoryczna, lecz przystosowana do trudnych warunków panujących w wymagającym terenie. Po roku poszukiwań odpowiedniego materiału, Bramani uznał, że w buty do chodzenia po górach powinny mieć gumową podeszwę i głęboki bieżnik. Do współpracy namówił producenta opon samochodowych, Leopolda Pirelli.

Tak jak opony Pirelli, podeszwa zaproponowana przez Bramaniego, wyróżniała się trwałością i przyczepnością. Okazało się także, że ma właściwości amortyzujące wstrząsy podczas chodzenia. Podeszwa o nazwie Vibram Carrarmato szybko wzbudziła zainteresowanie, ale przełomem były lata 50. Wtedy po raz pierwszy zdobyto ośmiotysięcznik K-2, a himalaiści, którzy tego dokonali, mieli na sobie obuwie z podeszwami Vibram! 

Obecnie produkuje się ponad 100 różnych podeszew Vibram z rozpoznawalnym wszędzie żółtym znakiem. Jej wprowadzenie na rynek było bez wątpienia przełomem w historii butów trekkingowych. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w obuwie z podeszwą stworzoną z wykorzystaniem najbardziej cenionych technologii, sprawdź ofertę buty trekkingowe damskie - e-horyzont.pl.

Powstanie nowych materiałów syntetycznych

Podeszwy w butach trekkingowych były udoskonalane przez kolejne dziesięciolecia przede wszystkim dzięki postępowi chemii przemysłowej. Bardzo ważne okazało się  to, że w latach 50. i 60. usprawniono rozwój technologii materiałów syntetycznych. Za sprawą polimerów możliwe stało się tworzenie wielowarstwowych podeszew, które sprawdzają się w najgorszych warunkach. 

Warstwowe podeszwy w butach trekkingowych są wciąż udoskonalane. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko podeszwy obuwia zyskały na funkcjonalności, dzięki zastosowaniu syntetyków.

Nowoczesne technologie

Chyba każdy słyszał o wodoodpornych membranach w butach trekkingowych. Dzięki nim niespodziewane opady deszczu są mniej dokuczliwe, gdy jest się na szlaku. Dla butów trekkingowych rewolucyjne okazało się wynalezienie membrany Gore-Tex, która jest wodoodporna, wiatroszczelna i oddychająca. Membrana ta powstała przez przypadek na początku lat 70. i do dziś jest jednym z najbardziej cenionych materiałów na rynku outdoorowym. 

Warto wiedzieć, jakie wydarzenia były kluczowe dla historii butów do przemieszczania się po wymagającym terenie. Jeśli szukasz nie tylko specjalistycznego obuwia i chcesz skompletować cały strój na wypady w góry lub do lasu, to mogą zainteresować Cię kurtki puchowe damskie - sklep.jack-wolfskin.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.