Wiadomości z Żor

Europejski Kongres Gospodarczy na Śląsku

  • Dodano: 2014-04-03 08:00, aktualizacja: 2014-04-02 21:43

Kolejna edycja tej największej imprezy biznesowej Europy Centralnej odbędzie się w Katowicach w dniach 7-9 maja 2014 r. Wojewoda śląski Piotr Litwa uczestniczył dziś w posiedzeniu Rady Patronackiej – Komitetu Organizacyjnego EKG 2014, któremu przewodniczy poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.


Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywa się w 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Bilansowi tego dziesięciolecia poświęcone będą kluczowe sesje EKG. Wśród nich znajdzie się reindustrializacja, innowacyjność, usuwanie barier wolnego rynku i inne potencjalne narzędzia ożywienia gospodarczego, a także pytanie o przyszłość energetyki w Europie w kontekście założeń polityki klimatycznej i globalnych zmian w sektorze energii i jej nośników. Wewnętrzną unijną debatę na dziesięciolecie rozszerzenia uzupełni problematyka migracji i zmian na unijnym rynku pracy.

Będzie też mowa o toczących się negocjacjach nad gospodarczym i handlowym partnerstwem między Unią Europejską a USA (TTIP), a także nad kształtem i długofalowymi skutkami tego rodzącego się sojuszu.W programie Kongresu nie zabraknie jak co roku sesji poświęconych takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak: finanse, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości. Odbędą się też: kolejna edycja spotkania Unia Europejska – Chiny oraz Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej.

Przypomnijmy, że Europejski Kongres Gospodarczy jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski i z innych krajów europejskich. W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, a uczestnikami Kongresu są komisarze unijni, premierzy państw europejskich i przedstawiciele polskiego rządu. W tym opiniotwórczym gronie - przyjmując formę otwartej debaty publicznej - rozmawiamy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również