Wiadomości z Żor

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

  • Dodano: 2022-11-11 07:00, aktualizacja: 2022-11-10 13:17

Obchodzone dziś Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków jednym z najważniejszych dni w roku. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy coroczne święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i jednocześnie powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli. Tego dnia na ulicach miast w całej Polsce możemy zobaczyć tradycyjnie wywieszone flagi, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w uroczystych obchodach.

Dzień 11 listopada został uznany za święto narodowe w ustawie z 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wybrana data wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne w 1918 roku. Dzień wcześniej, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.

W 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej zniesiono Święto Niepodległości, a zamiast niego wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości

W całej Polsce odbywają się dziś obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie inaczej jest w województwie śląskim. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Nie zabraknie uroczystego odśpiewania hymnu, wielkiej wystawy militariów oraz występów muzycznych i atrakcji dla najmłodszych. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Zakopower. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy od godziny 12:00. Udział w wydarzeniu będzie bezpłatny.

Poza wojewódzkimi obchodami w wielu miastach odbędą się również miejskie uroczystości upamiętniające ten ważny dzień. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również