Wiadomości z Żor

Dworzec kolejowy w Żorach wśród najlepszych przestrzeni województwa śląskiego!

  • Dodano: 2022-11-07 07:30, aktualizacja: 2022-11-07 07:46

Podczas finałowej gali w Muzeum Śląskim poznaliśmy laureatów XXIII edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Wśród wyróżnionych projektów znalazła się rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach i otaczającej go przestrzeni!

Dworzec kolejowy w Żorach z wyróżnieniem

W tegorocznej edycji konkursu o nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego walczyło 27 realizacji z 20 gmin.

- Województwo śląskie się zmienia, a ta zmiana nie byłaby możliwa bez dobrze zaprojektowanej, funkcjonalnej przestrzeni. Nasz region od lat utożsamiany jest ze znakomitymi projektantami, architektami, których prace otrzymują najważniejsze branżowe nagrody. Tym bardziej się cieszę, że możemy wspólnie zmieniać oblicze regionu, tworzyć przestrzenie służące mieszkańcom, kulturze i budować na fundamentach przemysłowej tradycji regionu – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Nagrodę Marszałka otrzymał projekt pn. „Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu - Zdroju o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu”. Inwestorem realizacji była Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju, projektantem - SLAS Architekci - Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus.

Oprócz nagrody głównej przyznano równorzędne wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego. Jedno z nich trafiło do Żor za projekt „Rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach i otaczającej go przestrzeni”. Inwestorem tej realizacji było Miasto Żory, a projektant przygotowała firma Sdesign Krzysztof Swinka.

Wyróżnione zostały także następujące przestrzenie:

  • „Rozbudowa i dostosowanie budynku do potrzeb działalności kulturalnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach”. Inwestor realizacji - Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, projektant realizacji - Koziarski Pracownia Projektowa – Wojciech Koziarski, MTMA Sp. z o.o., Adventure Ekspozycje Sp. z o.o., Efekt Sp. z o.o.
  • „Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach”. Inwestor realizacji - Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny, projektant realizacji - PPU „Prostyl” Sp. z o.o. - mgr. inż. arch. Agnieszka Oślizło.
  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie”. Inwestor realizacji - Miasto Chorzów, projektant realizacji - Blank Architekci Sp. z o.o. Leszek Woźniak, Jan Poborski, Grzegorz Kenig.
  • „Modernizacja miejskiego Zalewu Sosina w Jaworznie”. Inwestorem realizacji jest Miasto Jaworzno, a projektantką realizacji - Agnieszka Kaczmarska ARSIS ATELIER PROJEKTOWE.

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku. W tym czasie do konkursu zgłoszonych zostało ponad 600 realizacji z obszaru województwa śląskiego. Wszystkie zgłoszone przestrzenie realizują cele konkursu oraz sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji.

Rewitalizacja dworca PKP w Żorach została zrealizowana w ramach projektu pn. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również