Wiadomości z Żor

Drogowe inwestycje za miliony! Sprawdź, które drogi zostaną wybudowane w tym roku w Żorach

  • Dodano: 2024-03-07 09:45

Każdego roku z miejskiego budżetu na budowę nowych oraz remonty już istniejących dróg na terenie Żor przeznaczane są dziesiątki milionów złotych. Także w tym roku, zadania związane z infrastrukturą drogową stanowią największą część wydatków inwestycyjnych Miasta Żory! W odpowiedzi na pytania mieszkańców zebrano w jednym miejscu wszystkie prace realizowane i planowane do wykonania w 2024 roku.

Zmiany na żorskich drogach

Cześć prac na drogach została rozpoczęta już w minionym roku, a gdy tylko warunki pogodowe na to pozwoliły, to je wznowiono. Wśród tych inwestycji jest koordynowana przez Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Żory przebudowa ul. Zamkowej na odcinku od skrzyżowania z DK-81 do skrzyżowania przy pałacu, a także na odcinku od przepustu na rzece Ruda do skrzyżowania z ul. Lipową. Warto dodać, że przygotowywany jest obecnie przetarg na przebudowę ul. Zamkowej od przepustu na rzece Ruda do ul. Pukowca.

  • Kontynuowana będzie też kosztująca ponad 1,5 mln zł modernizacja ulic: Durantów, Turkusowej, Szmaragdowej i Południowej. Te prace zakończą się wiosną.
  • Kolejną z realizowanych inwestycji drogowych jest budowa ul. ks. Stanisława Garbocza wraz z odwodnieniem, oświetleniem i kanałem technologicznym. Koszt tej inwestycji to 1,64 mln zł.
  • Podpisana została już także umowa na przebudowę układu komunikacyjnego przy Zespole Szkół nr 3, Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych i budynku wielorodzinnym nr 26 na os. Sikorskiego przy ul. Wolontariuszy wraz z odwodnieniem i oświetleniem w Żorach – etap 2. Koszt to ponad 1,36 mln zł.

Duże i ważne inwestycje zaplanowano także w dzielnicy Kleszczówka. Przeprowadzony zostanie remont ul. Mikołowskiej, obejmujący przebudową skrzyżowania ulic Mikołowska, Boczna i Jodłowa. W ramach tej inwestycji, wartej ponad 3,5 mln wykonany zostanie też remont ul. Jodłowej wraz z przeniesieniem przystanków autobusowych. Na tym jednak nie koniec prac w tym rejonie! Za ponad 2,1 mln zł wyremontowana zostanie ul. Boczna. Zadanie obejmie remont jezdni, chodnika, a także oświetlenia na odcinku od skrzyżowania z ul. Mikołowską do skrzyżowania z ul. Gichta.

Jednym z największych tegorocznych przedsięwzięć drogowych jest przebudowa Alei Jana Pawła II. Ta inwestycja za niemal 6 mln zł obejmuje m.in. budowę dwóch pasów lewoskrętów na skrzyżowaniu z ulicami Trakt Piastowski i Sądowa wraz z przebudową istniejącej sygnalizacji świetlnej, budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego, remont chodników i zatok autobusowych czy przebudowę oświetlenia. Wraz z poprawą pogody prace na tym odcinku już ruszyły!

Trwają też prace związane z budową dróg ul. Karpackiej i ul. Statki w Żorach-Roju. Koszt tej inwestycji to ponad 3 mln . Ważną inwestycją jest też przebudowa mostu drogowego w ciągu ul. Włościańskiej w Żorach, której koszty wyniosą 1,35 mln zł.

Aż 6,74 mln zł będzie natomiast kosztowała budowa sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przepompownią ścieków w rejonie ulic: Wiosennej, Warszowickiej, Hlonda, Gawliny, Damrota, Bogedaina, Sławika, Wolnego oraz Kwiatkowskiego wraz z przebudową ul. Warszowickiej i wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Warszowickiej. Na to zadanie Miasto Żory pozyskało aż 4 999 999,00 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W realizacji jest już także budowa drogi ul. Wiedeńskiej w Żorach od skrzyżowania z ul. Drwali do skrzyżowania z ul. Londyńską wraz z odwodnieniem i kanałem technologicznym. Koszt tej inwestycji to ponad 2,27 mln zł.

Rogoźna najbardziej rozbudowywana

Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic naszego Miasta jest Rogoźna. Wraz z budową nowych domów i wzrostem liczby mieszkańców, konieczna jest też rozbudowa infrastruktury drogowej. Dlatego też w tegorocznym budżecie zaplanowana została kwota aż 15 789 000,00 zł na realizację projektu pn. „Budowa i przebudowa dróg lokalnych w dzielnicy Rogoźna w mieście Żory”. Obejmuje on: budowę drogi łączącej ul. Bażancią i Aleję Armii Krajowej o łącznej długości ok. 2000 m, budowę ronda na ich połączeniu oraz modernizację ul. Hallera i Bogusławskiego wraz z poprawą ich parametrów użytkowych.

Ważnym zadaniem będzie też budowa drogi łączącej ul. Warszowicką z ul. Młyńską o łącznej długości ok. 1500 m razem z odwodnieniem, oświetleniem, kanałem technologicznym i przebudową skrzyżowania ul. Młyńskiej z DK-81. Celem tego zadania jest poprawa dostępności terenów inwestycyjnych, a jego koszt oszacowano na ponad 8 mln zł. 

W tym roku rozpocznie się też realizacja projektu pn. „Budowa dróg od Ronda Raciborskiego do skrzyżowania z ulicą Reja i do skrzyżowania z ulicą Rudzką w Żorach razem z odwodnieniem i kanałem technologicznym”. Na ten cel Miasto pozyskało ponad 2,6 mln zł dofinansowania, a koszt całej inwestycji szacowany jest na 5,23 mln zł.

Urząd Miasta Żory przygotowuje też przetargi na: przebudowę ul. Wodociągowej z budową łącznika do Centrum Przesiadkowego oaz wymianę nawierzchni ul. Dębowej (od ul. Mikołowskiej do ul. Miarki) oraz budowę parkingu na os. Pawlikowskiego przy bloku nr 11.

Powstaną też nowe ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Wodzisławskiej i Alej Wojska Polskiego, wzdłuż ul. Pukowca oraz wzdłuż ul. Męczenników Oświęcimskich – przetargi na te przedsięwzięcia są przygotowywane.

Kolejne modernizacje dróg

W tym roku zaplanowano także wiele modernizacji dróg, które koordynuje Wydział Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Żory. W pierwszej kolejności kontynuowane są prace rozpoczęte w minionym roku. Oddane do użytku zostały już ulice: Jesionek, Żniwna i Czapli. Zrealizowane są też prace na odcinkach dróg: Osiedle Pawlikowskiego, Norwida, Adlerowiec i Wieczorna.

Zawarto także umowę z firmą PPUH BET POL na kwotę 1.438.223,75 zł na modernizację ulic bocznej od ul. Głównej wraz z placem przy budynku OSP, a także ul. Złotej na odcinku od stawu Klajok do ul. Kleszczowskiej. Realizowana jest też umowa z firmą HLS Sp. z o.o. na modernizację ulic Spadzistej i Pochyłej. Trwają natomiast prace związane z odwodnieniem ul. Glinianej i Cegielnia. Po ich zakończeniu także te ulice zyskają nową nawierzchnię. Nowy asfalt zostanie też położony na ul. Pukowca.

Jakie ulice jeszcze będą modernizowane w tym roku? W ramach projektu pn. „Żory na dobrej drodze – poprawa jakości lokalnej infrastruktury drogowej” za kwotę 2 596 899,49 zł zmodernizowane zostaną nawierzchnie ulic zlokalizowanych w dzielnicy Kleszczów: Bazaltowej, Ustronnej, Srebrnej, Kresowej, Wielkopolskiej, Granitowej oraz Złotej (od rzeki Ruda do stawu Klajok). Prace zakończone zostaną wiosną tego roku.

Nowa nawierzchnia z kostki betonowej pojawi się do końca maja na ul. Wspólnej. Przygotowywane są zaś postępowania przetargowe na nowe nawierzchnie asfaltowe na ulicach: Urodzajnej, Morelowej, Herberta, Górnej wraz z odcinkiem ul. Beskidzkiej.

Trwają też postępowania przygotowujące do remontów ulic: Bartockiej, Cytrynowej i Karola Brzozy. Po zakończeniu prac związanych z budową kanalizacji nowa nawierzchnia pojawi się też na ul. Ametystowej. Jeśli pozwolą na to finanse, jeszcze w tym roku planowana jest też modernizacja ulic Skarbek i Kłokocińskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również