Wiadomości z Żor

Co roku w Polsce dochodzi do kilkuset uderzeń piorunów

  • Dodano: 2022-01-26 11:15

Uderzenie pioruna bezpośrednio w budynek może skutkować naprawdę tragicznymi konsekwencjami, włącznie ze śmiertelnie groźnym pożarem. Zamontowanie efektywnego systemu odgromowego, znacznie zwiększającego nasze bezpieczeństwo, nie powinno być jedynie dobrym zwyczajem. Zwłaszcza, że w ściśle określonych przypadkach do instalacji piorunochronu jesteśmy zobligowani przez przepisy prawa. Co dokładnie prawo mówi na ten temat? Dowiesz się tego z lektury poniższego artykułu. 

Przepisy ściśle określają, kiedy system odgromowy jest niezbędny. Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości

Zgodnie z prawem budowlanym instalacja systemu odgromowego nie jest obowiązkowa w przypadku większości domów jednorodzinnych. Istnieją jednak zasadnicze wyjątki od tego przepisu. W piorunochron powinien bowiem zostać wyposażony każdy budynek o powierzchni większej niż 500 m2 oraz wysokości przekraczającej 15 m. Co więcej, taką ochronę muszą posiadać również domy zbudowane przy użyciu materiałów zakwalifikowanych jako łatwopalne, np. z drewna. O tym, czy dany obiekt wymaga szczególnej ochrony przed wyładowaniami elektrycznymi decyduje norma PN/E05003/01, biorąca pod uwagę takie czynniki jak: częstotliwość występowania burz na danym obszarze, ukształtowanie terenu i rozmieszczenie sąsiednich budynków oraz liczba lokatorów. Wykonanie ekspertyzy warto zlecić wyspecjalizowanej firmie jeszcze na etapie projektowania.

Co składa się na skuteczny system odgromowy? Warto sprawdzić to przed zakupem!

Czy w każdym innym przypadku powinniśmy zdecydować się na montaż systemu odgromowego? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Co roku w Polsce dochodzi do kilkuset uderzeń piorunów, a nikogo nie trzeba przekonywać, jak niebezpieczna jest to siła. Wyładowania elektryczne, nawet jeśli nie doprowadzą do pożaru, mogą uszkodzić ściany i fundamenty, a także zniszczyć podłączony do sieci sprzęt elektroniczny. Fachowo zainstalowany piorunochron w dokładnie rozplanowany sposób odprowadzi niszczycielski prąd z dachu aż do gruntu. Każdy taki system składa się z: zwodów poziomych (służą do połączenia ze sobą kominów i masztów antenowych),  poprowadzonych wzdłuż elewacji przewodów odprowadzających oraz założonych przy gruncie stalowych prętów lub taśm, czyli uziomów. Niezależnie od tego, jak rozbudowany ma być system zabezpieczający nasz dom przed wyładowaniami, przy zakupie wymienionych komponentów zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać kryterium jakości. Warto zaufać w tym względzie  doświadczonym profesjonalistom. Kompleksowe systemy odgromowe znajdziesz w asortymencie sklepu internetowego Polskiego Centrum Dachowego. Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą i uzyskać fachowe doradztwo, odwiedź stronę internetową polskiecentrumdachowe.pl. Pamiętaj, że w kontekście bezpieczeństwa absolutnie nie powinieneś iść na żadne kompromisy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.