Pompa ciepła to ekologiczne, rozsądne, ekonomiczne rozwiązanie grzewcze. Eksperci są zgodni – nie ma lepszego sposobu na dostarczanie ciepła do domu. Jak urządzenie wpływa na środowisko? Sprawdzamy.
Jak to działa?
Pompy ciepła to jedne z najbardziej nowatorskich projektów na rynku grzewczym. Pozwalają pozyskać energię, nie wymagają nieustannej, uciążliwej obsługi i, co bardzo ważne, nie wpływają negatywnie na otoczenie. Ich wydajność i ekonomiczność sprawia, że są dziś powszechnie polecanym przez ekspertów wyborem do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz pozyskiwania wody użytkowej.
Działanie pomp ciepła opiera się na transporcie zmagazynowanej w otoczeniu energii do instalacji grzewczej budynku. W zależności od rodzaju systemu może on pobierać ją z gruntu lub, jak pompa ciepła powietrze/woda, z powietrza właśnie. Wykorzystują ciepło zmagazynowane w warstwach powierzchniowych ziemi, w wodach podziemnych czy w powietrzu (tzw. dolne źródło) i przekazują ją do instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania wody (tzw. górne źródło).
Ekologiczna, czyli jaka?
To, co szczególnie wyróżnia pompę ciepła i czyni ją szeroko zalecanym rozwiązaniem grzewczym, jest jej bezpieczne dla środowiska działanie. Urządzenie korzysta z odnawialnych źródeł energii, czyli takich, które – wykorzystywane na potrzeby człowieka – nigdy się nie kończą. W przeciwieństwie do węgla czy drewna, którym opalamy budynki, powietrze lub grunt nie cierpią w najmniejszym stopniu na „pożyczaniu” swojej mocy człowiekowi.
Pompa ciepła powietrze/woda czy pompa gruntowa nie wydziela również żadnych szkodliwych dla ekosystemu substancji. Spalany w piecu węgiel natomiast bardzo niekorzystnie wpływa na stan powietrza. Co widać każdej zimy i jesieni – stężenie smogu w Polsce jest ogromne. Pompy (w połączeniu z elektrycznością) nie mają negatywnego wpływu na planetę. Używając ich, eliminujemy wydzielanie trujących związków, m.in. dwutlenku siarki czy tlenku azotu.
Wysokiej jakości urządzenie, rozsądek i troska o naturę sprawią, że nasz dom stanie się nie tylko przytulny i komfortowy, ale też ekologiczny. Jeśli chcemy więc zadbać o środowisko, o zdrowie naszych bliskich i stan planety, wybierajmy tylko przebadane, sprawdzone i rekomendowane sposoby ogrzewania. Pompa ciepła jest jednym z nich. Korzysta z odnawialnych źródeł energii, nie wydziela do atmosfery żadnych szkodliwych substancji i, co ważne, jest prosta w obsłudze, wygodna i nie wymaga nieustannego dokładania opału i kolejnych inwestycji.