Wiadomości z Żor

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego - ruch pieszych i komunikacja miejska

  • Dodano: 2019-08-14 06:15, aktualizacja: 2019-08-14 11:10

Już 15 sierpnia w Katowicach odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego.

Organizatorzy wydarzenia spodziewają się co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób, które będą oglądać defiladę. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje w zakresie ruchu pieszych oraz komunikacji publicznej.

RUCH PIESZY
 

Organizatorzy wydarzenia spodziewają się co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób, które będą oglądać defiladę. Gdzie najlepiej oglądać defiladę? Rekomendujemy mieszkańcom i gościom ustawiać się na trasie przemarszu defilady (poza wyłączonymi strefami - tj. m.in. trasa przemarszu oraz rondo włącznie z przejściami podziemnymi) - a więc:

  • Chodnik wzdłuż ulicy Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) - na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki – do skrzyżowania z ul. Olimpijską;

  • Plac pod Spodkiem;

  • Aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron - od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) – aż do Pętli Słonecznej.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu osoby przemieszczające się na kierunkach np. od/do dworzec PKP <-> plac pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść. Dla ruchu pieszego będą dopuszczone przejścia przez zamknięte dla ruchu ulice (tj. Al. Korfantego i Al. Rozdzieńskiego):

  • Kładka nad Al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR;

  • Przejście podziemne pod Al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki;

  • Przejście podziemne pod Al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem;

  • Przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).

Uwaga – wyżej wymienione przejścia mogą być czasowo (na ok. 30 minut) zamykane. Jednocześnie opisane przejścia (w tym kładka nad Al. Roździeńskiego) – będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać.

 

KOMUNIKACJA PUBLICZNA
 

Ze względu na zamknięcie ulic (w tym ronda) – nie będą kursować w tym obszarze linie tramwajowe. Ruch tramwajowy będzie utrzymany na kierunkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje jadące ze strony Chorzowa będą zawracały do Chorzowa na pętli na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany będą dotyczyły także komunikacji autobusowej (dla linii, których trasa przebiega przez wspomniane powyżej ulice). Wszystkich użytkowników komunikacji publicznej, a także osoby, które chcą dojechać na defiladę – zachęcamy do sprawdzania rozkładów na stronach Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM).KOMUNIKACJA PUBLICZNA – INFORMACJA OD PRZEWOŹNIKÓW
 

Zachęcamy katowiczan i naszych gości do dojazdu na defiladę środkami komunikacji publicznej – tramwajem, autobusem lub koleją. Dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie.

Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę.

Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza zwiększenie oferty komunikacji publicznej (dodatkowe kursy), realizowanej liniami tramwajowymi nr: 7, 15, 20 oraz liniami autobusowymi nr: 297, 632, 820, 840. Uruchomione zostaną specjalne bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2 zapewniające dojazd i powrót:

  • S1 relacja: „Katowice Szkolna" – „Dąbrówka Mała Nowosam";

  • S2 relacja: „Dąb Silesia City Center" – „Katowice Chorzowska" – „Katowice Plac Wolności".Więcej informacji dot. centalnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach można znaleźć na stronach:

Przypominamy, że z uwagi na charakter uroczystości osoby dojeżdżające na defiladę samochodami zachęcamy do pozostawienia pojazdów na obrzeżach miasta, a następnie do skorzystania z komunikacji publicznej.

W okresie od 14 sierpnia od godz. 16.00 do 15 sierpnia do godz. 18.00 zostanie uruchomiona specjalna infolinia pod nr telefonu 32 200 11 11, pod którą będzie można uzyskać informacje dot. utrudnień w ruchu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.