Wiadomości z Żor

Bądźcie ostrożni i uważajcie na drodze

  • Dodano: 2019-12-17 12:45

Choć temperatura "na plusie", to wcześniej zapadający zmrok, słaba widoczność, śliska nawierzchnia, czy sezonowe zmęczenie za kierownicą nie sprzyjają zmotoryzowanym.

W sobotę przekonała się o tym 40-letnia mieszkanka powiatu rybnickiego, która wpadła w poślizg na motorowerze i z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Policjanci apelują bądźcie ostrożni i uważajcie na drodze!

Do zdarzenia doszło w sobotę po godzinie 21.00 na Alei Zjednoczonej Europy. Jak wstępnie ustalili policjanci 40-letnia mieszkanka powiatu rybnickiego wracając do domu z zakupów na motorowerze, wyjeżdżając z parkingu wpadła w poślizg i wywróciła się na jezdnię. Kobieta doznała obrażeń ciała i trafiła do szpitala, w chwili zdarzenia była trzeźwa. Jej życiu nie zagraża niebiezpieczeństwo.

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. W wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Zamiast szarżować, kierowcy powinni starać się przewidywać zagrożenia.

Szczególny apel funkcjonariusze kierują do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również