Wiadomości z Żor

750 lat Miasta Żory – zaczynamy świętowanie!

  • Dodano: 2022-02-08 09:00

Spotkanie z popularnym pisarzem, sportowe atrakcje dla najmłodszych, koncerty muzycznych gwiazd oraz wyjątkowe rycerskie warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla mieszkańców oraz gości z okazji 750. Urodzin Miasta Żory!

Rok 2022 jest dla Żor wyjątkowy, świętujemy 750. rocznicę  nadania miastu lokacji

- Chcemy, by ten rok był przede wszystkim czasem wspólnego, radosnego świętowania. Dlatego też Urząd Miasta Żory, jak i miejskie jednostki, przygotowują bardzo ciekawy i atrakcyjny program obchodów  Urodzin Miasta Żory. Przez cały rok na mieszkańców będą czekały liczne atrakcje, które startują już 24 lutego. Nie chcemy jeszcze zdradzać wszystkich szczegółów, ale mogę zapewnić, że każdy z mieszkańców znajdzie coś dla siebie – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Otwarcie wystawy pt. „Sari-Sohrau-Żory. Obrazy przeszłości”

W czwartek, 24 lutego Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej historii naszego Miasta pt. „Sari-Sohrau-Żory. Obrazy przeszłości”. Wernisaż o godz. 17:30. Kolejnego dnia, w piątek 25 lutego Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ottona Sterna odwiedzi jeden z najlepszych polskich reporterów, Mariusz Szczygieł, który przedstawi słuchaczom „Przepis na reportaż idealny”. Początek spotkania o godz. 18:00. Poprowadzi je doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, krytyk literacki i wykładowca akademicki Artur Madaliński. Wstęp wolny!

Koncert pamięci żorskiego Armstronga - Lothara Dziwoki

Dla miłośników muzyki nie lada gratkę przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Żorach. Z okazji 750-lecia Miasta na scenie kina „Na Starówce” odbędzie się „Koncert pamięci żorskiego Armstronga - Lothara Dziwoki”. Żorska Orkiestra Rozrywkowa pod dyrekcją Dawiad Dziwoki po raz pierwszy zagra ku pamięci swojego założyciela, niezapomnianego Lothara Dziwokiego. Na scenie pojawią się największe gwiazdy sceny jazzowej: Krystyna Prońko, Stanisław Soyka, Ewa Uryga, Rafał Brzozowski, Beata Bednarz, Magdalena Tul, Grzegorz Wilk, Michał Rudaś oraz Michał Gasz. Odbędą się dwa koncerty: 25 oraz 26 lutego, o godz. 18:00. Bilety w cenie 120 zł normalny i 100 zł ulgowy do nabycia w kasie kina „Na Starówce” oraz na stronie www.ekobilet.pl.

Świętowanie Urodzin Miasta Żory na żorskim Rynku!

W sobotę, 26 lutego zapraszamy całe rodziny na wielkie świętowanie Urodzin Miasta Żory na żorskim Rynku! Impreza plenerowa rozpocznie się o godz. 11:00. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach przygotuje niezwykle atrakcyjny program sportowy, pod hasłem „Festiwal Sportów Zimowych”, zaś Urząd Miasta Żory zaprosi dzieci i dorosłych do prawdziwego średniowiecznego grodu, pełnego rzemieślników, mieszczan i rycerzy!

W godzinach 11:00 - 15:30 będzie można m.in. skorzystać z najnowocześniejszych symulatorów jazdy na nartach i skuterach śnieżnych, spotkać znanego sportowca, związanego ze sportami zimowymi i samemu spróbować sił w takich dyscyplinach jak: curling, hokej, biathlon, snowboard czy sanki. Będzie też pokaz iluzji oraz niezwykłych lodowych eksperymentów. Na uczestników imprezy będą czekały także wiwaty i salwy z broni czarno prochowej, średniowieczna zbrojownia i garderoba, gdzie będzie można przymierzyć dawne stroje, warsztaty i pokazy dawnego rzemiosła, stanowisko kata, strzelanie z łuku czy pokazy i turnieje rycerskie – w tym turnieje dla widzów. Oczywiście, jak przystało na urodziny, będzie także ogromny urodzinowy tort, którym wszyscy goście będą częstowani bezpłatnie.

Seanse bajki „Merida Waleczna”

Niezwykle atrakcyjny program przygotowano także na niedzielę, 27 lutego. O godzinie 14:00 oraz 15:30 kino „Na Starówce” zaprasza dzieci na dwa bezpłatne seanse bajki „Merida Waleczna” – zapisy w kasie kina.

Koncerty na rynku

Następnie na gości 750. Urodzin Miasta Żory czeka mocny muzyczny akcent. O godzinie 16:00 na żorskim Rynku rozpocznie się koncert zespołu GraVity Off, a po nich przed żorską publicznością zagra gwiazda wieczoru, zespół Luxtorpeda!

Specjalną urodzinową promocję przygotowało także Muzeum Ognia. W sobotę i niedzielę (26-27 lutego) będzie można zwiedzać je w cenie 10 zł od osoby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również