Wiadomości z Żor

320. Święto Ogniowe z koncertem muzycznej gwiazdy!

  • Dodano: 2022-05-02 10:45

To niezwykła tradycja, która jest dumą naszego miasta. Już 11 maja w Żorach odbędzie się 320. Święto Ogniowe! Uliczkami żorskiej Starówki ponownie przejdzie uroczysta procesja rozświetlona blaskiem płonących pochodni. W tym roku przygotowano specjalną atrakcję – wystąpi zespół LemON!

320. Święto Ogniowe w Żorach

W środę, 11 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców Żor oraz gości z innych miasta  na żorski rynek, by wziąć udział w niepowtarzalnej tradycji, jaką jest Święto Ogniowe! Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni.

Obchody rozpoczną się o godz. 17:30. Właśnie wtedy na żorskim rynku rozpocznie się uroczysty apel strażacki. Główną część Święta Ogniowego zapoczątkuje msza w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach o godzinie 19:30. Następnie tłumy mieszkańców i gości przejdą uliczkami starego miasta w uroczystej procesji. Niezwykły klimat tego wydarzenia podkreślą setki płonących pochodni.

Tradycyjnie już na wszystkich uczestników Święta Ogniowego będą czekały ciekawe atrakcje towarzyszące. O godzinie 21:00 na scenie ustawionej na żorskim rynku pojawi się jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych w Polsce – grupa LemON! Zespół został założony w 2011 roku przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta. Grupa ma na koncie 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem, platyną i podwójną platyną, a dwa z nich były nominowane do Fryderyków. Utwory takie jak, "Napraw", "Nice", "Jutro" oraz "Scarlett" znalazły się na pierwszych miejscach list przebojów. Organizatorem koncertu jest Urząd Miasta Żory.

Już po raz dziewiąty uroczystościom będą towarzyszyły sportowe emocje, związane z Żorskim Biegiem Ogniowym. Ponad 600 biegaczy przemierzy trasę o długości 5 km, prowadzącą ulicami Starówki. Start i meta biegu znajdują się przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Rozpoczęcie rywalizacji o godz. 22:30. Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach oraz Klub HRmax Żory.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.