Wiadomości z Żor

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

  • Dodano: 2019-02-13 08:00, aktualizacja: 2019-02-13 08:10

Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego potrwa od północy z czwartku na piątek do godziny 19 w sobotę.

Jan Olszewski zmarł w piątek 7 lutego. W związku z jego śmiercią prezydent Andrzej Duda, już w ubiegłym tygodniu,  zapowiedział, że zarządzi żałobę narodową.

Żałoba obowiązywać będzie od północny z czwartku na piątek, do soboty do godziny 19:00, kiedy to odbędzie się pogrzeb byłego premiera. Uroczystości pogrzebowe potrwają dwa dni i będą miały charakter państwowy.

- Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, podczas wtorkowego briefingu.

Były premier zmarł 7 lutego

Jan Olszewski był członkiem szarych szeregów, powstańcem warszawskim, a także opozycjonistą w okresie PRL-u. Po 1989 roku uchodził za jedną z czołowych postaci polskiej polityki. W latach 1991-1992 pełnił funkcję premiera Rady Ministrów. Doradzał także prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W 2009 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego. Zmarł w wieku 88 lat.

Żałoba narodowa

Żałoba narodowa w Polsce ogłaszana jest przez władze państwowe w związku ze śmiercią wybitnej osoby, na skutek tragicznych wydarzeń bądź jako rodzaj hołdu dla ofiar katastrofy. Ostatni raz żałoba narodowa wprowadzona była 19 stycznia w dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Zarówno supermarkety, jak i galerie handlowe czynne będą w regularnych godzinach. Na czas trwania żałoby narodowej odwołana zostanie większość imprez masowych m.in. wydarzenia sportowe czy koncerty, a wiele stacji TV zmieni też program telewizyjny. W żałobę narodową nie będą emitowane programy rozrywkowe ani komedie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.