Wiadomości z Żor

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

  • Dodano: 2019-02-13 08:00, aktualizacja: 2019-02-13 08:10

Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego potrwa od północy z czwartku na piątek do godziny 19 w sobotę.

Jan Olszewski zmarł w piątek 7 lutego. W związku z jego śmiercią prezydent Andrzej Duda, już w ubiegłym tygodniu,  zapowiedział, że zarządzi żałobę narodową.

Żałoba obowiązywać będzie od północny z czwartku na piątek, do soboty do godziny 19:00, kiedy to odbędzie się pogrzeb byłego premiera. Uroczystości pogrzebowe potrwają dwa dni i będą miały charakter państwowy.

- Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, podczas wtorkowego briefingu.

Były premier zmarł 7 lutego

Jan Olszewski był członkiem szarych szeregów, powstańcem warszawskim, a także opozycjonistą w okresie PRL-u. Po 1989 roku uchodził za jedną z czołowych postaci polskiej polityki. W latach 1991-1992 pełnił funkcję premiera Rady Ministrów. Doradzał także prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W 2009 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego. Zmarł w wieku 88 lat.

Żałoba narodowa

Żałoba narodowa w Polsce ogłaszana jest przez władze państwowe w związku ze śmiercią wybitnej osoby, na skutek tragicznych wydarzeń bądź jako rodzaj hołdu dla ofiar katastrofy. Ostatni raz żałoba narodowa wprowadzona była 19 stycznia w dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Zarówno supermarkety, jak i galerie handlowe czynne będą w regularnych godzinach. Na czas trwania żałoby narodowej odwołana zostanie większość imprez masowych m.in. wydarzenia sportowe czy koncerty, a wiele stacji TV zmieni też program telewizyjny. W żałobę narodową nie będą emitowane programy rozrywkowe ani komedie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również