Wiadomości z Żor

Żory rozkochały się w turystyce! Za nami Festiwal Górnej Odry 2025 [FOTO]

  • Dodano: 2025-07-02 10:15

Za nami 5. edycja Festiwalu Górnej Odry, który był wypełniony po brzegi atrakcjami. Około 30 atrakcyjnych lokalizacji na terenie całej Krainy Górnej Odry oraz ponad setka różnorodnych atrakcji – tak wyglądał program tegorocznego festiwalu, organizowanego pod hasłem „Płynie w nas turystyka”. W Żorach Festiwal Górnej Odry odbywał się przez trzy dni - od 27 do 29 czerwca.

Za nami 5. edycja Festiwalu Górnej Odry

Pierwszego dnia, w amfiteatrze pod murami obronnymi przy ul. Ogrodowej miał miejsce wyjątkowy spektakl operowo-baletowy, łączący w sobie wiele elementów sztuki - widowisko plenerowe „Biała Dama”.Biblioteka w Żorach przygotowała seans relaksującej muzyki elektronicznej w wyk. Tomasza Jagiełowicza, a także gry i zabawy dla najmłodszych. Drugiego dnia za to można było wysłuchać w bibliotece opowiadania Malwiny Migdał pt. „Jestem rzeką”. Drugiego dnia Rynek w Żorach stał się prawdziwą, uliczną sceną za sprawą Festiwalu Sztuki Ulicznej. Zgromadzona widownia mogła podziwiać familijny spektakl pt. „Co to za cyrki” w wykonaniu Teatru-O, następnie odbył się pokaz pt. „W Kuśkę Show” – w wykonaniu Szymona Kuśki. Ostatnią pozycją był spektakl cyrkowy pt. „Cyrkolokutorium”, który zaprezentowała Grupa Locomotora. W ramach wydarzenia uczestnicy mogli za darmo poczęstować się popcornem. Następnie Rynek zamienił się w dyskotekę z prawdziwego zdarzenia za sprawą Silent Disco! To impreza, na której uczestnicy słuchali muzyki za pomocą bezprzewodowych słuchawek.

Historia ożywiona w Pałacu Baranowice

Pałac Baranowice zorganizował grę miejską pt. „Żory z przełomu XIX/XX w. - śladami Durantów". Na terenie Pałacu miał miejsce Piknik Retro, gdzie można było podziwiać animacje w stylu retro, uczestniczyć w warsztatach dla dzieci, a także tanecznych. Stanął również w tym miejscu Fotosalonik Bicyklowy (ekspozycje pierwszych rowerów: celeryfer, drezyna, welocyped, bicykl oraz mały dziecięcy trycek).
Następnie zgromadzeni goście mogli wsłuchać się w etniczno-ludowy koncert Operetki Wrocławskiej pt. „Pieśni Europy".

Na koniec zaprezentowano inscenizację teatralną „Sekrety Baronowej" opowiadającą o baronowej von Durant, której treść oparta na legendach związanych z pałacem, połączona z nocnym zwiedzaniem Pałacu Baranowice, wraz z wykonywaniem krótkich zadań zleconych przez Baronową oraz Czarną i Białą damę.

Odwiedzający kąpielisko „Rajska Fala” mogli uczestniczyć w czterogodzinnym programie bezpiecznych wakacji nad wodą. Szczególną uwagę plażowiczów skupiły pokazy ratownictwa wodnego oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy zorganizowane przez Drużynę WOPR Żory. Zaprezentowano kluczowe aspekty bezpieczeństwa ratowników wodnych, a także osób korzystających z kąpieliska. W rytmie dynamicznych dźwięków muzyki odbyły się ćwiczenia w wodzie oraz na lądzie, które prowadzone były przez instruktorki.

Wyjątkową atrakcją tego dnia było także odsłonięcie figurki Żorka plażowicza, która stanęła przed wejściem na „Rajską Falę”. Żorek, podobnie jak pozostałe, jest wykonany z brązu, a jego znakiem rozpoznawczym są atrybuty w postaci koła ratunkowego, okularów przeciwsłonecznych i piłki plażowej.

Spektakl na wodzie, koncerty i wianki na Śmieszku

Festiwal Górnej Odry w niedzielę przeniósł się na Kąpielisko „Śmieszek”, gdzie miały miejsce pokazy wodnych technik ratowniczych, Kajakowe ABC, czyli nauka pływania kajakiem, a także warsztaty wyplatania tradycyjnych wianków świętojańskich. Oprócz tego Rodzinne Regaty SUP oraz strefa relaksu z DJ-em, a także niezwykły spektakl na wodzie z udziałem publiczności. Wieczorem na kąpielisku rozbrzmiała „Folkowa scena Śmieszka”, gdzie wystąpił zespół MuzyKajaka. Następnie pojawiła się grupa PachoRastaBastaPROjekt, a na sam koniec zespół Jamajki. Po koncercie tradycyjnie zebrani mieszkańcy oraz goście puszczali wianki na wodzie i uczestniczyli w paradzie z pochodniami. Oprócz tego w ostatni dzień Festiwalu w Świetlicy MOK Żory w Osinach zorganizowano spotkanie lokalnych zespołów ludowych w plenerze – było wspólne śpiewanie, w festynowej atmosferze, z dodatkowymi atrakcjami dla gości.

Festiwal odbył się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Organizatorem imprez w Żorach byli: Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego, Urząd Miasta Żory, MOSiR Żory, MOK Żory, Pałac Baranowice, Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach oraz Stowarzyszenie KANTATA. Sponsorem została firma Neonet.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również