Wiadomości z Żor

Sposoby na poprawę koncentracji przed egzaminem?

  • Dodano: 2022-05-17 11:30

Studentów niebawem czeka sesja egzaminacyjna. To czas, kiedy każdy potrzebuje sprawnie działającej pamięci i dobrej koncentracji uwagi. Poniżej podpowiemy kilka sposobów na poprawę pracy mózgu.

Racjonalna dieta

Duży wpływ na poprawę koncentracji ma racjonalna dieta. Posiłki powinny dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. Powinny być bogate w kwasy omega-3, w magnez i witaminę B. 

Trzeba zadbać też o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto przygotować sobie zdrowe przekąski, np. rodzynki, orzechy, suszone owoce. Te produkty powinno się mieć w zasięgu ręki, by nie wychodzić co chwila do kuchni i nie odrywać się od nauki. 

Na nogi szybko postawi nas kawa. Trzeba tylko pamiętać, by nie pić jej w nadmiarze. Korzystny wpływ na poprawę koncentracji ma spożywanie gorzkiej czekolady. Wystarczy kilka kostek, by skuteczniej się uczyć. 

Właściwa organizacja miejsca nauki

Trzeba zadbać o właściwą organizację miejsca nauki. W miejscu, w którym się uczymy powinien panować porządek. Na biurku powinny znaleźć się tylko podręczniki, zeszyty i inne pomoce naukowe do nauki danego przedmiotu. Rzeczy, które nie mają nic wspólnego z nauką mogą nas tylko rozpraszać. 

Podczas nauki nie powinny nas rozpraszać bodźce z zewnątrz. Należy wyłączyć komputer, telewizor, radio, telefon. Nie wolno zapomnieć o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym się uczymy. 

Odpoczynek 

Organizm potrzebuje snu i odpoczynku. Nauka kosztem snu nie jest dobrym rozwiązaniem. Wielogodzinna nauka to duży wysiłek dla mózgu. 

Podczas nauki należy robić przerwy. Kilkanaście minut przerwy korzystnie wpłynie na pracę mózgu i poprawi koncentrację. Ciężko jest utrzymać skupienie, gdy przez dłuższy czas wykonujemy tę samą czynność. 10-15 minut przerwy sprawi, że odzyskamy siły i lepiej skupimy się na wykonywanym zadaniu. 

Aktywność fizyczna

Na pamięć i koncentrację skutecznie wpływa aktywność fizyczna. Ćwiczenia w domu, spacer, jazda na rowerze, jogging, zajęcia w klubie fitness sprawią, że mózg będzie pracował lepiej i efektywniej. Nie żałujmy czasu na wyjście na świeże powietrze. Aktywność na świeżym powietrzu dotlenia mózg, poprawia nastrój, dodaje energii. Wystarczy 20 minut spaceru czy joggingu, by mózg funkcjonował sprawniej. 

Suplementy diety

Czasami warto sięgnąć po suplementy diety wspomagające pamięć i koncentrację. Preparaty te zawierają magnez, lecytynę, wyciągi z żeń-szenia i miłorzębu japońskiego, kwasy DHA. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.