Wiadomości z Żor

Nowoczesne akumulatorowe wiertarko-wkrętarki Makita do użytku domowego

  • Dodano: 2024-04-23 11:30, aktualizacja: 2024-05-08 11:43

Bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki Makita można znaleźć na wyposażeniu każdego fachowca pracującego w branży budowlanej. Jednak urządzenia te są na tyle uniwersalne, że nie powinno ich też zabraknąć w żadnym domowym arsenale narzędzi. Korzystając z nich, można wiercić w wielu różnorodnych materiałach, a także sprawnie skręcać lub rozkręcać meble oraz inne złożone konstrukcje. To jednak niejedyne zalety zapewniane przez wkrętarki Makita. Jakie jeszcze projekty można wykonywać przy ich pomocy?

Dlaczego w domowych warunkach warto korzystać z elektronarzędzi zasilanych akumulatorowo?

Teoretycznie może wydawać się, że wyposażenie się w zestaw akumulatorowych elektronarzędzi do prac domowych jest przerostem formy nad treścią – w końcu w praktycznie każdym pokoju można znaleźć przynajmniej kilka gniazdek elektrycznych. Jednak zasilane akumulatorowo narzędzia – w szczególności wkrętarki Makita – mają w rękawie kilka niepodważalnych „asów”. Pierwszym i zarazem zdecydowanie najważniejszym z nich jest całkowita eliminacja kłopotliwych kabli. Urządzenie jest zasilane z akumulatora, który umieszcza się w dolnej części jego korpusu. W jego środku znajduje się macierz nowoczesnych ogniw litowo-jonowych połączona ze sobą szeregowo oraz równolegle. Taka konstrukcja akumulatora umożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości energii do układu zasilającego, który następnie przekazuje ją do silnika wkrętarki Makita. Pozwala to całkowicie wyeliminować problem plączących się przewodów, tym samym zapewniając niczym nieograniczoną swobodę pracy. Bezprzewodowa natura ułatwia również manewrowanie wkrętarką Makita i umożliwia dostanie się do ciasnych przestrzeni, takich jak otwory inspekcyjne czy wnętrza szafek. Brak kabla to także dużo lepsza dystrybucja masy. Dzięki uwzględnieniu ciężaru akumulatora urządzenie może zostać niemal idealnie wyważone, co ułatwia trzymanie go w dłoni i nie męczy nadmiernie samego nadgarstka. Akumulatorowe elektronarzędzia Makita są też wyposażane w nowoczesne silniki prądu stałego. Wiele z nich to innowacyjne warianty bezszczotkowe typu BLDC, czyli motory całkowicie pozbawione węglowych szczotek. Znacząco minimalizuje to tarcie wewnątrz silnika, a co za tym idzie, zauważalnie redukuje straty cennej energii. Efektem tego rozwiązania jest możliwość osiągnięcia znacznie większej mocy, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu działania na jednym naładowaniu akumulatora. Nie można też pominąć aspektu bezpieczeństwa. Elektronarzędzia akumulatorowe kompletnie eliminują ryzyko potknięcia się o długie kable, a także uniemożliwiają przecięcie przewodu w ferworze pracy. Dodatkowo akumulatory dzięki swojemu płaskiemu kształtowi mogą także stanowić bardzo dobrą stopkę, na której będzie można odstawić narzędzie po zakończeniu pracy.

Z jakim osprzętem jest kompatybilna wiertarko-wkrętarka Makita?

Wiertarko-wkrętarka Makita to jeden z najbardziej uniwersalnych sprzętów budowlanych. Łączy on w sobie funkcję wiercenia z możliwością precyzyjnego wkręcania oraz wykręcania. Co więcej, urządzenie to jest wyposażone w uniwersalne, samozaciskowe uchwyty wiertarskie. Dzięki temu można w nim osadzać wszelkiego rodzaju osprzęt wyposażony w cylindryczny lub wielokątny trzpień. Mogą być to m.in. takie przyrządy jak: · wiertła do betonu, stali oraz drewna; · uniwersalne bity z różnorodnymi końcówkami (krzyżakowe, płaskie, Torx, itp.); · specjalistyczne wiertła do prac glazurniczych oraz stolarskich; · szczotki druciane; · pady polerskie; · mieszadła do klejów, farb oraz zapraw budowlanych; · rozwiertaki. Wkrętarki Makita z samozaciskowymi uchwytami wiertarskimi mogą też być wyposażane w specjalne adaptery do kluczy nasadowych. Są one wprost nieocenioną pomocą podczas montowania lub rozkładania dużych konstrukcji, pozwalając wyeliminować konieczność ręcznego manipulowania śrubokrętami lub kluczami. To jednak nie wszystko. Wkrętarki Makita są fabrycznie wyposażane w zintegrowane sprzęgła. Ich zadaniem jest odłączenie napędu po przekroczeniu zadanego momentu obrotowego. Znacząco redukuje to ryzyko zbyt głębokiego wkręcenia śruby lub problematycznego „ukręcenia” jej gwintu.

Do czego przyda się w domu własna wiertarko-wkrętarka?

Jakie zatem projekty można wykonać, korzystając z wiertarko-wkrętarki? Otóż sprzęt ten przyda się praktycznie podczas każdego remontu. Urządzenie to umożliwi wykonywanie otworów w twardej stali konstrukcyjnej, litym drewnie, a także w materiałach ceramicznych. Oprócz tego, niektóre modele posiadają również zintegrowany mechanizm udarowy, tym samym pozwalając na wydajne wiercenie w cegle, bloczkach budowlanych, a przy odrobinie samozaparcia także w betonie. Wkrętarka Makita jest jednocześnie dużo lżejsza od tradycyjnej wiertarki, więc można ją przypiąć do pasa narzędziowego i mieć zawsze w zasięgu dłoni. Sprzęt ten szczególnie przyda się do takich prac, jak m.in.: · montaż półek; · zawieszanie obrazów na ścianie; · składanie mebli; · mocowanie zawiasów; · skręcanie drewnianych konstrukcji; · montaż płyt G-K (gipsowo kartonowych); · wkręcanie kołków rozporowych; · mieszanie farb oraz przygotowywanie klejów budowlanych; · usuwanie rdzy szczotkami drucianymi; · polerowanie starych warstw lakierniczych; Wiertarko-wkrętarka Makita będzie też wprost nieocenioną pomocą podczas prac stolarskich. Korzystając z niej, będzie można szybko wykonywać otwory pilotażowe, a następnie skręcać ze sobą drewniane elementy przy pomocy wkrętów ciesielskich. W rękach zapalonego majsterkowicza umożliwi to budowanie imponujących konstrukcji, takich jak poręcze na werandach, wolnostojące altanki ogrodowe, a także huśtawki lub forty ze zjeżdżalniami przeznaczone dla dzieci.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (2)    dodaj »

  • Marek

    Szukałem modelu bezszczotkowego o dużej sile i spoko wadze i znalazłem DHP484. Bardzo dobrze wykonany model, dobrej jakości uchwyt wiertarski i mega moc. Polecam.

  • Marcin

    Makita w formie. HP001GZ 40V gabarytowo jest niewiele większa, niż wersje 18V, ale zapas mocy ma nieporównywalny. Potężny sprzęt i dobry stosunek ceny do jakości. Robi robotę :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.