Wiadomości z Żor

Niż demograficzny w Niemczech a zawód opiekunki

  • Dodano: 2021-12-16 11:00

Europa już od kilku lat mierzy się z gwałtownym wzrostem starzejącego się społeczeństwa, jednak największy spadek urodzeń odnotowuje się nadal w Niemczech. Z tego powodu praca jako opiekunka osób starszych u naszych zachodnich sąsiadów robi się coraz bardziej opłacalna. W poniższym artykule przybliżamy specyfikę tego zawodu.

Praca jako opiekunka w Niemczech: warto wiedzieć

Mimo tego, że Niemcy mogą się poszczycić bogatą ofertą socjalną również w kwestiach opieki nad seniorem, atrakcyjniejszą dla nich propozycją jest nadal opiekunka z Polski. Przyczyna jest prosta: domy spokojnej starości do tanich nie należą, poza tym na miejsce w nich trzeba czekać miesiącami. Usługi niemieckiej opiekunki również są kosztowne: w porównaniu do polskiej cena jest przekraczana nawet czterokrotnie. Koszt nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na wybór polskiej oferty: Polacy są przede wszystkim kojarzeni jako naród przywiązany do swoich rodzin i dbający o bliskie relacje między sobą.

Na atrakcyjność ofert polskich opiekunek w Niemczech nieprzypadkowo miała wpływ pandemia koronawirusa – rodziny podopiecznych wolą unikać skupisk ludzi i nie umieszczać w domach opieki swoich bliskich. Z tego względu opiekunki są coraz milej widziane na rynku pracy, co zapewnia też im zaplecze finansowe w niepewnych czasach.

Chcę pracować jako opiekunka w Niemczech: jakie kroki podjąć?

Praca jako opiekunka Niemcy wymaga oczywiście przynajmniej podstawowej znajomości języka. Jeśli go dobrze nie znasz, nie musisz się zbytnio przejmować; wiele agencji, jak np. Veritas, posiada na stronie lekcje języka niemieckiego. Co więcej, zawsze można skorzystać z Pogotowia Języka Niemieckiego, do którego numer dostępny jest na stronie.

Na żadne zlecenie nie jedziesz „w ciemno”: agencja opiekunek Veritas zawsze wymaga od rodziny seniora o wypełnienie szczegółowej ankiety, w której przedstawione są warunki mieszkalne oraz stan podopiecznego. Poza tym każda opiekunka ma przypisanego własnego koordynatora, z którym może się skontaktować w razie problemów. Jeśli chodzi o umowę, to również nie ma powodu do obaw: ta jest w całości sporządzona po polsku, więc wiesz, co podpisujesz i nie musisz się martwić, że czegoś nie zrozumiałaś.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z agencją, a ta z pewnością odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Więcej ofert pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziesz na stronie: Opieka Niemcy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.