Wiadomości z Żor

Jak zacząć inwestować na giełdzie? Najważniejsze porady i wskazówki dla początkujących

  • Dodano: 2022-02-09 14:15

Aby zacząć inwestować w akcje i obligacje, należy założyć konto maklerskie. W poniższym artykule prezentujemy szereg porad i wskazówek o których powinny pamiętać wszystkie osoby rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie. Zapraszamy do lektury.

Zanim zaczniesz inwestować, pozyskaj wiedzę 

Wielu początkujących inwestorów popełnia jeden, niezwykle ważny błąd. Mianowicie: nie mają oni praktycznie żadnej wiedzy na temat funkcjonowania i specyficznych uwarunkowań giełdy, przez co nie potrafią w efektywny sposób podejmować decyzji inwestycyjnych. Warto pamiętać, że bez choć podstawowej wiedzy odnośnie obrotu akcjami o sukces na giełdzie może być bardzo trudno. 

Początkujący inwestorzy muszą znać podstawowe terminy - akcje, obligacje, hossa, bessa, dywidenda - te pojęcia nie mogą być im obce. Kolejnym krokiem jest założenie konta maklerskiego. Posiadanie takiego rachunku jest niezbędne do tego, aby móc rozpocząć giełdowe inwestycje i stać się posiadaczem akcji. 

Rachunek maklerski 

By móc w szybki i bezpieczny sposób handlować akcjami, obligacjami oraz innymi papierami wartościowymi, należy założyć konto maklerskie zamiennie nazywane rachunkiem brokerskim lub inwestycyjnym. Konto maklerskie to specjalny rodzaj konta, który służy do realizacji giełdowych transakcji. Posiadacze rachunku maklerskiego mogą bez wychodzenia z domu zarówno sprzedawać jak i kupować akcje i szereg innych papierów wartościowych notowanych na GPW (Giełda Papierów Wartościowych). 

Jak znaleźć konto maklerskie? 

Znalezienie konta maklerskiego nie jest trudne, jednak podjęcie decyzji może przysporzyć nieco trudności, ponieważ instytucji oferujących tego typu rachunki jest naprawdę dużo. Domy maklerskie nieustannie przygotowują nowe propozycje dla inwestorów, które różnią się pod różnymi względami, np. w zakresie opłat za prowadzenie rachunku, pobieranych prowizji, dostępnych funkcjonalności i wielu innych. 

Funkcjonalności kont maklerskich 

Z poziomu konta maklerskiego można łatwo zakupić określoną liczbę akcji w wybranej cenie. Posiadacze kont mogą również zmieniać ustawienia dotyczące okresu ważności realizowanego zlecenia. Przykładowo: może ono wygasnąć po kilku dniach bądź jeszcze tego samego dnia na koniec sesji GPW. 

Za pośrednictwem konta maklerskiego można kupować także obligacje, czyli dłużne papiery wartościowe emitowane przez skarb państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Ponadto posiadacze kont maklerskich mogą zaopatrywać się również w certyfikaty inwestycyjne, opcje, ETF-y, kontrakty terminowe i wiele innych instrumentów finansowych. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.