Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Ziobro odwołał prezesa żorskiego Sądu Rejonowego… faksem!

  • Dodano: 2017-11-13 12:30, aktualizacja: 2017-11-16 21:36

W piątek 10 listopada do Sądu Rejonowego w Żorach przyszedł faks z Ministerstwa Sprawiedliwości. W takim trybie powołany został nowy prezes. O nagłej zmianie nikt nie wiedział.

Żorski Sąd Rejonowy nie jest w tym przypadku odosobniony. Powyższa sytuacja dotyczy także sądów rejonowych w Gliwicach, Rybniku, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim, Rudzie Śląskiej, Katowicach Zachód, Siemianowicach Śląskich, sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach, a także Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Skąd nagłe zmiany?

Ministerstwo tłumaczy swoją decyzję słabymi wynikami wspomnianych sądów okręgowych uzyskanymi w przeglądzie ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku

Ten pierwszy zajął 40 pozycję w rankingu wszystkich 45 sądów okręgowych, jeśli chodzi o wskaźnik opanowania wpływu w sprawach cywilnych, czyli w sądzie tym wciąż rosną zaległości. Także w podległych mu sądach rejonowych wskaźniki są słabe. Np. Sąd Rejonowy w Gliwicach zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu wszystkich sądów rejonowych – jest 300 na 318 sądów, jeśli chodzi o czas trwania postępowań. Z kolei Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach jest 291 pod względem czasu trwania postępowań w sprawach cywilnych – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W związku z powyższym dnia 10 listopada sędziego Miłosza Dubiela na stanowisku prezesa SR w Żorach zastąpił Cezary Podsiadlik. Taka sytuacja jest możliwa dzięki nowej ustawie o ustroju sądów powszechnych, której nie zawetował prezydent Andrzej Duda. Oznacza to, że Minister Sprawiedliwości może zmienić prezesów i wiceprezesów sądów bez porozumienia ze zgromadzeniami sędziowskimi. Minister ma prawo odwoływać sędziów bez podania przyczyn, jeszcze do stycznia przyszłego roku, kiedy nowa ustawa wejdzie w życie.

Warto podkreślić, że informację o zmianie w strukturze zarządczej sądy otrzymały faksem i to w dniu ustawowo wolnym od pracy w strukturach budżetowych. Jeżeli święto państwowe przypada na sobotę lub niedzielę, pracownicy sądów mogą wziąć wolne w dzień roboczy, tak aby liczba dni wolnych i roboczych w kalendarzach pracowniczych była stała.

Najnowsze informacje z Żor w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Ewa

    Pani Joanno Zegarlicka,Co to za tytuł? Nawet jeżeli nie popiera Pani "dobrej zmiany", to ministrowi należy się szacunek!Niedopu[...]ny jest tytuł artykułu: "Ziobro odwołał..." Prowincjonalny poziom!

  • szofer

    25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.