Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Wyjątkowo wietrzna niedziela w Żorach

  • Dodano: 2017-10-29 06:00, aktualizacja: 2017-10-29 07:44

Od kilkunastu godzin nad województwem śląskim szaleje orkan Grzegorz. Czeka nas silny wiatr i intensywne opady deszczu.

Pogoda tej jesieni znów nas nie rozpieszcza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w oficjalnym komunikacie o gwałtownym zjawiskach pogodowych, których uczestnikami staną się mieszkańcy całego województwa, w tym także żorzanie. Od wczesnych godzin porannych towarzyszy nam silny wiatr o średniej prędkości od 45 km/h do 65 km/h, a sytuacja będzie rozwijać się z czasem – po południu trzeba spodziewać się podmuchów nawet do 100 km/h! Wiatr przyniósł także intensywne opady deszczu, które będą wzmagać odczucie chłodu. Ma spaść od 25 mm do 35 mm, miejscami do 40 mm wody na metr kwadratowy.

Wczoraj wieczorem pojawiło się również ostrzeżenie hydrologiczne. Intensywne opady deszczu przyczynią się do szybkiego wzrostu poziomu wody do strefy stanów wysokich nie tylko na głównych rzekach, a przede wszystkim na mniejszych ciekach i zbiornikach wodnych.

IMGW wydał monit pogodowy drugiego stopnia (pomarańczowy), co oznacza, że występujące nad województwem śląskim i samymi Żorami niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą przyczynić się do dużych strat materialnych, a nawet zagrażać życiu. Zaleca się zabezpieczenie samochodów, otoczenia domu, a także sprzętów i obiektów na wolnym powietrzu. Orkan Grzegorz może łamać drzewa, zrywać linie energetyczne i dokonać różnego typu zniszczeń.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.