Wiadomości z Żor

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo pieszych

  • Dodano: 2018-07-16 10:00

Piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dlatego konfrontacja z samochodem często kończy się dla nich dotkliwymi obrażeniami.

Choć liczba wypadków z udziałem pieszych maleje, to wciąż stanowią oni aż jedną trzecią wszystkich ofiar śmiertelnych na polskich drogach. By poprawiać te niepokojące statystyki oraz bezpieczeństwo naszych mieszkańców, Urząd Miasta Żory rozpoczyna akcję pod hasłem „Bezpieczny pieszy”.

Skalę problemu najlepiej obrazują statystyki. W 2017 roku w 8197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, a 7587 zostało rannych. Szczególnie martwić może, że aż 3408 wypadków polegało na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. W ten sposób zginęło 205 pieszych.

Jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego piesi narażeni są na poważne konsekwencje wypadków na drodze. Powinni o tym pamiętać zarówno oni, jak i kierowcy. To właśnie kierujący pojazdami powodują większość wypadków z udziałem pieszych. Jednak, jak wskazują policyjne statystyki, najwięcej ofiar śmiertelnych wynika z sytuacji, które spowodowali sami piesi. Pokazuje to jasno, że wszyscy bierzemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drogach. Przestrzeganie prostych zasad może uratować życie!

Pieszy powinien poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych, a jeśli ich nie ma iść poboczem. Gdy nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może iść po jezdni, pamiętając jednak o tym, żeby poruszać się jak najbliżej jej krawędzi i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Oczywiście należy iść lewą stroną drogi. Po jezdni piesi powinni poruszać się „gęsiego” tj. jeden za drugim. Tylko na drogach o niewielkim ruchu i przy dobrej widoczności można iść parami. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza. Wtedy jednak pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej,  jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Szczególnie ważny dla bezpieczeństwa jest przepis, który zabrania pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Dotyczy to także przejść dla pieszych. Trzeba ocenić, czy wchodząc na jezdnię da się kierowcy szansę na bezpieczne zatrzymanie się. Z kolei kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Powinien też zawsze zwracać uwagę na zachowanie pieszych, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem.

Bardzo niebezpieczne są sytuacje, w których widoczność jest ograniczona. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z bardzo dużej odległości, jednak kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, pieszy jest więc widoczny z odległości zaledwie 20–30 metrów. Czasu na reakcję jest bardzo mało. Łatwo to zmienić, używając elementów odblaskowych, które są powszechnie dostępne! Dlatego każdy pieszy, poruszający się od zmierzchu do świtu po drodze poza obszarem zabudowanym, zgodnie z przepisami musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Stawką jest tu jednak zdrowie i życie!

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również