Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Uchwała antysmogowa już obowiązuje. Co musimy wiedzieć?

  • Dodano: 2017-09-13 07:45, aktualizacja: 2017-09-11 18:01

Od 1 września na terenie całego województwa śląskiego zaczęła obowiązywać tzw. „uchwała antysmogowa”. Kogo dotyczy, co jest zakazane i dlaczego?

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo głośno zrobiło się o alarmująco wysokim zanieczyszczeniu powietrza w naszym regionie. W związku z tym podjęto szereg działań, a wśród nich znalazła się także nowa uchwała, która obowiązuje wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w województwie śląskim. Zgodnie z jej zapisami obowiązuje zakaz palenia:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%
  • biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Uchwała zobowiązuje też osoby użytkujące stare piece do ich wymiany na nowe - zgodne z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN  303-5:2012. Wyznaczono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów, w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Osoby użytkujące kotły od 5-10 lat powinny wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów (do 5 lat) mają czas na ich wymianę do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczna data ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 została wydłużona do końca roku 2027 roku. – powiadamia Urząd Miasta w Żorach.

Zapisy „uchwały antysmogowej” obowiązują również wszystkich, którzy dopiero planują instalację. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5.

Wszyscy, którzy nie zastosują się do powyższych ograniczeń będą musieli się liczyć z sankcjami w postaci grzywny, którą nałożyć może policjant, bądź Inspektor Ochrony Środowiska. Koszt takiej kary może sięgać od 20 zł do nawet 5000 zł (art. 24 kodeksu wykroczeń).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.powietrze.slaskie.pl

Najnowsze informacje z Żor w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Weronika

    Dodała bym jeszcze aby NIE SPALAĆ ŚMIECI!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.