Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Teren w centrum nareszcie zagospodarowany?

  • Dodano: 2017-10-11 08:00, aktualizacja: 2017-10-11 08:11

Magistrat rozpisał przetarg na sprzedaż terenów po dawnym Szpitalu Miejskim przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Władze miasta podtrzymują opinię, że najwłaściwszym zagospodarowaniem placu byłaby budowa mediateki z centrum handlowym.

Kompleks dawnego Szpitala Miejskiego został wyburzony ponad 7 lat temu – prace wyburzeniowe rozpoczęły się w styczniu 2010 roku. Uprzątnięty z gruzu plac wkrótce zaczął służyć kierowcom za darmowy, „dziki” parking w centrum miasta. Już wkrótce ta sytuacja ma ulec zmianie. Władze Żor postanowiły sprzedać działki, na których stały budynki szpitalne.

Nieruchomość położona jest między Aleją Niepodległości i ulicą Męczenników Oświęcimskich. To dwie działki noszące zgodnie z planem urbanistycznym Żor oznaczenia 3841/156 i 4470/156. Pierwsza ma powierzchnię 0,4888 ha, druga blisko 0,14 ha. Magistrat wystawił je na licytację o progu wywoławczym 2,5 miliona złotych (do ostatecznej wylicytowanej kwoty zostanie doliczony zgodnie z ustawą należny podatek VAT).

Działki są położone w tzw. strefie UC. To tereny rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, ale znajdują się przy tym w granicach udokumentowanego stanowiska archeologicznego i w granicach strefy ochrony konserwatorskiej. Ewentualny nabywca będzie musiał mieć to na uwadze przy sporządzaniu planów budowy. Teren jest praktycznie niezagospodarowany – biegnie tu droga asfaltowa (której właścicielem jest miasto) i stacja transformatorowa.
Miasto od kilku lat dąży do utworzenia w tym miejscu centrum handlowego o kubaturze właściwej dla wielkości terenu. Część handlowa miałaby harmonijnie współgrać z nowoczesną mediateką, której wymiar kulturalny pozwoli na ożywienie Starówki Żor.

Jedynym niezagospodarowanym w centrum miasta terenem wielokrotnie interesowali się różni inwestorzy, żaden jednak nie zdecydował się na wykupienie terenu.

Część jawna licytacji odbędzie się 20 listopada o godzinie 10:00 w Urzędzie Miasta Żory. Oferenci mogą przesyłać zgłoszenia do 17 listopada, wraz z wniesieniem wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Hania

    A pobliski rynek starego miasta można będzie wreszcie zaorać

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.