Wiadomości z Żor

Rozpoczyna się Festiwal Fotografii Plener 2018

  • Dodano: 2018-09-14 07:45, aktualizacja: 2018-09-14 07:06

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na rozpoczynający się dzisiaj w Żorach festiwal Provoke 2.0. Impreza potrwa ponad tydzień, aż do 23 września. Zapraszamy!

”Dzisiaj, kiedy słowa utraciły swoją podstawową moc – innymi słowy, umiejętność opisywania rzeczywistości - i wydają się być zawieszone w powietrzu, oko fotografa może uchwycić te fragmenty rzeczywistości, których nie da się wyrazić językiem. Fotograf może traktować te obrazy jak dokumenty do analizy na równi z językiem i ideologią. Właśnie dlatego, chociaż może to się wydawać zuchwałe, podtytuł „Provoke” brzmi „dokumenty prowokujące do myślenia”.  - z Manifestu grupy Provoke

Festiwal Fotografii Plener wyrósł z tradycji organizowanego od 2010 roku Żorskiego Pleneru Fotograficznego. Na zaproszenie organizatorów, każdego roku, Żory odwiedzają autorzy specjalizujący się w różnych rodzajach fotografii. Ich wystąpienia w kameralnym festiwalowym gronie, stanowią odpowiedzi i komentarze na tematy wiodące plenerów, a od 2015 roku – festiwali – każdego roku inny. Festiwalowi, podobnie jak wcześniej plenerowi, towarzyszą warsztaty fotograficzne i wykłady z historii i teorii fotografii.

Festiwal Fotografii Plener 2018 – PROGRAM:

14 września (piątek), godz. 17.00
Muzeum Ognia: otwarcie Festiwalu, wprowadzenie i oprowadzenie kuratorskie – Paweł Jaszczuk.
Wstęp wolny.
14 września (piątek), godz. 20.00
Kino na Starówce: „Ślady pamiętnika” („Traces Of a Diary”, 2010, 1h, 33 min.) reżyseria: Marco Martins, André Principe (Portugalia), występują: Daido Moriyama, Takuma Nakahira, Nobuyoshi Araki, Hiromix, Kajii Syoin, Kohei Yoshiyuki, Gerry Badger. Słowo wstępne – Paweł Jaszczuk.
Wstęp wolny.

15 września (sobota), godz. 17.00
Muzeum Miejskie Garnizon, Galeria StrefArt, Altana: oprowadzenie kuratorskie – Paweł Jaszczuk.
Wstęp wolny.

17 września (poniedziałek), godz. 18.00
Muzeum Miejskie, wykład: Fotograficzne zawirowania pustki, czyli jak wyglądały początki fotografii japońskiej – Monika Kozień-Świca, Muzeum Fotografii w Krakowie.
Wstęp wolny.

19 września (środa), godz. 13.00
Muzeum Miejskie, wykład: Fotografia w badaniach etnograficznych, na przykładzie zdjęć Ajnów wykonanych na przełomie XIX i XX wieków – dr Lucjan Buchalik, Muzeum Miejskie.
Wstęp wolny.

22-23 września (sobota, niedziela)
Extreme Print – warsztaty fotografii w technikach szlachetnych, pracownia przy ul. Dworcowa 7.

Więcej informacji na festiwalplener.zory.pl Zapraszamy!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również