Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Prezydent Żor zwolni swoich doradców?

  • Dodano: 2017-09-23 10:00

Tę decyzję podejmie za niego Andrzej Duda. W zeszły piątek sejm przyjął zaproponowaną przez klub Kukiz’15 nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z jej treścią, bez pracy pozostaną wszyscy dotychczasowi doradcy i asystenci prezydentów, burmistrzów i wójtów w całej Polsce. Jakie kroki podejmie prezydent Waldemar Socha, jeśli ustawa zostanie zatwierdzona?

Zgodnie z założeniami zatwierdzonej przez Sejm stosunkiem głosów 263 posłów za, 164 przeciw, 8 wstrzymało się od głosu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych już wkrótce we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce zabraknie miejsca dla doradców i asystentów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Zgłoszona przez klub poselski Kukiz’15 nowelizacja ma ukrócić niepotrzebne – zdaniem posłów tej partii – mnożenie etatów. Jeśli nowe prawo zostanie zatwierdzone przez Senat i Prezydenta RP, Andrzeja Dudę w Żorach pracę stracą trzy osoby.

Nowela ma wejść w życie 14 dni po jej przyjęciu. Wykreślenie z zapisu ustawy o pracownikach samorządowych doradców i asystentów pozbawia władze miast i gmin możliwości zatrudniania takich osób w strukturach samorządu. Według założeń, wszyscy pracownicy instytucji samorządowych mają być wybierani na drodze otwartego konkursu i zatrudniani na stanowiskach urzędniczych.

Według autorów projektu nowelizacja ustawy przyczyni się do likwidacji gabinetów politycznych szczebla samorządowego, gdzie zdaniem posłów Kukiz’15 bardzo częste są szkodliwe praktyki zatrudniania osób powiązanych partyjnie z urzędującymi władzami. Projektodawcy twierdzą również, że przeważająca większość doradców i asystentów nie posiada kwalifikacji do pełnionej funkcji. Wskazywali również na oszczędności, jakie ma przynieść projekt, szacowane "na 50 mln złotych rocznie".

Podpis Prezydenta Andrzeja Dudy pod nowelizacją ustawy oznacza w Żorach utratę pracy przez trzy osoby: doradcę prezydenta ds. promocji, kultury i sportu – Annę Ujmę (pracuje w ratuszu od 2012 roku), doradcę prezydenta ds. infrastruktury - Bronisława Jacka Pruchnickiego (zatrudnienie od 2011 roku) i doradcę prezydenta ds. społecznych i obywatelskich – Jacka Świerkockiego (zatrudniony z początkiem 2015 roku). Ponadto, ustawa zakłada, że prezydent miasta nie może zatrudnić na stanowisku zastępcy więcej niż 2 pracowników. Zgodnie ze stanowiskiem żorskiego magistratu nie zostało jeszcze ustalone, czy któryś z dotychczasowych doradców dołączy do Daniela Wawrzyczka, zastępcy prezydenta Sochy. Łączny koszt utrzymania etatów obecnych doradców prezydenta za 2016 rok to ponad 272,5 tys. złotych brutto.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest w trakcie procesu legislacyjnego. Wszelkie dalsze decyzje będą podejmowane  po wejściu ustawy w życie – informuje Anna Ujma.

Podczas prac nad projektem negatywnie ocenili go samorządowcy z województw: mazowieckiego, opolskiego, lubuskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Wskazywali, że doradcy i asystenci mają wyznaczone konkretne zadania, ich zarobki nie są wysokie, a rozwiązanie umowy o pracę w proponowanym trybie byłoby krzywdzące dla pracowników.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • arek stanlej

    Ujmę i pruchnickiego to spokojnie można wysłać na zieloną trawke, bo nic nie robią ale Świerkockiego szkoda.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.