Wiadomości z Żor

Nowe prawo wodne. Zaplacimy więcej

  • Dodano: 2018-05-21 12:00

W związku z nowymi przepisami prawa, wprowadzonymi na szczeblu ogólnokrajowym, mieszkańcy zapłacą więcej za odprowadzanie deszczówki. Podkreślmy, że na wzroście opłat ani złotówki nie zarobi zarówno miasto, jak i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory sp. z o.o. Dodatkowe pieniądze za usługi wodne w całości wpłyną do nowopowstałego państwowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej Wody Polskie.

W życie weszła nowelizacja ustawy z dnia 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz nowa ustawa z dnia 20.07.2017 r. Prawo wodne. Na mocy tych aktów prawnych wody opadowe lub roztopowe - dotychczas klasyfikowane jako ścieki - stały się odrębną kategorią mediów, odprowadzanych poprzez sieć kanalizacyjną. Wprowadzono też nową opłatę za usługi wodne, która zastąpiła dotychczasową opłatę za korzystanie ze środowiska.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory sp. z o.o. jest zobowiązane wnieść tę opłatę na rachunek nowopowstałego Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej Wody Polskie po zakończonym kwartale kalendarzowym. Konieczne stało się ustalenie opłat stosowanych przez PWiK Żory sp. z o.o. za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych, jako składających się z dwóch części: opłaty miesięcznej oraz opłaty kwartalnej- w wysokości ustalonej odpowiednio do opłat za usługi wodne. Warto podkreślić, że w przypadku tej drugiej opłaty budżet miasta ani PWiK Żory sp. z o.o., nie wzbogaci się nawet o złotówkę.

Wysokość opłat ustalona w nowym Zarządzeniu Prezydenta Miasta Żory w sprawie ustalenia opłat za usługi komunalne związane z odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych do sieci kanalizacyjnej zawiera koszty Przedsiębiorstwa związane z opłatą za usługi wodne z tytułu odprowadzania wód opadowych lub roztopowych, które będą odprowadzane do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. PWiK Żory sp. z o.o. szacuje, że przy stawkach określonych na 2018 rok w skali roku ich łączna wysokość wyniesie ponad 1 mln zł. Warto w tym miejscu zauważyć, że koszt ten jest około dziesięć razy wyższy od poniesionego w 2017 roku kosztu z tytułu opłaty środowiskowej.

Komentarze (2)    dodaj »

  • beztlenowiec.

    i to zgodnie z dyrektywami i normami unijnymi !

  • Darek

    To za wydychane powietrze tez będziemy płacić za niedługo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również