Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Żorach. Gdzie można skorzystać?

  • Dodano: 2017-10-12 07:45, aktualizacja: 2017-10-12 00:00

Wraz z początkiem października weszła w życie głośna nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Warto zatem upewnić się, gdzie w Żorach prowadzi się nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Jak podaje NFZ, nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
 

"W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację." - przypomina Fundusz.

Zgodnie z przepisami z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, a także gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Żorski punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

W Żorach bez zmian tę usługę prowadzą Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej przy ul. Dąbrowskiego 20 (wejście od strony izby przyjęć). Wśród świadczonych usług są: porada lekarska ambulatoryjna, porada lekarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta, porada lekarska udzielana telefonicznie, wizyta pielęgniarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta, wizyty pielęgniarskie ambulatoryjne.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie NFZ.

Najnowsze informacje z Żor w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.