Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Nielegalny transport odpadów miał trafić do Żor!

 • Dodano: 2017-09-25 14:45

Tak się jednak nie stało, dzięki szybkiej reakcji inspektorów transportu drogowego, którzy zatrzymali podejrzaną ciężarówkę na terenie Gliwic. O sprawie poinformował na Facebooku doradca prezydenta ds. infrastruktury, Bronisław Jacek Pruchnicki.

Pojazd wypełniony zmieszanymi odpadami komunalnymi, których gnijąca treść spływała na nawierzchnię autostrady A4 w Gliwicach został zatrzymany do kontroli w ubiegły poniedziałek przez inspektorów transportu drogowego. Zamiast deklarowanej w dokumentach przewozowych gumy i tworzyw sztucznych ciężarówka przewoziła gnijące wstępnie wysegregowane odpady komunalne. Samochód stanowił część zespołu pojazdów, którym jeden z polskich przewoźników przeprowadzał międzynarodowy przewóz drogowy odpadów z Niemiec do Polski.

Kierowca nie okazał inspektorom do kontroli dokumentu zgłoszenia transgranicznego przesyłania/przemieszczania odpadów, dokumentu przesyłania dotyczący transgranicznego przesyłania/przemieszczania odpadów ani zezwolenia na międzynarodowe przemieszczanie odpadów. Kierowca okazał jedynie informację dołączoną do przemieszczanych odpadów, w której zawarty był kod identyfikacyjny odpadu 19 12 04, wskazujący na odpad sklasyfikowany jako tworzywa sztuczne i guma, w rzeczywistości jednak przewożone były odpady komunalne – informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach.

We wnętrzu pojazdu odkryto mieszankę opakowań z tworzyw sztucznych, puszek metalowych po napojach, papieru, drewna i innych odpadów. Z naczepy wydobywał się charakterystycznych odór gnijących i zawilgotniałych śmieci, przez co podłoga była mokra, samochód przeciekał. W śmieciach można było dostrzec robactwo. 

Fakt nielegalnego transportu został natychmiast zgłoszony policji i prokuraturze. Obecnie wobec sprawców toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa nielegalnego przywozu odpadów do Polski, a Główny Inspektor Ochrony Środowiska również prowadzi właściwe czynności administracyjne. Pojazd został zabezpieczony i oczekuje na dalsze kroki prawne. WITD prowadzi wobec właściciela firmy przewozowej postępowanie administracyjne. Grozi mu kara grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych.

O tym, że ciężarówka miała zostać rozładowana na terenie Żor poinformował na Facebooku Bronisław Jacek Pruchnicki, doradca prezydenta ds. infrastruktury:

W ubiegłym miesiącu, po akcji Urzędu Miasta, przy współdziałaniu z miejscową Policją, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach i Głównym Inspektoratem OŚ w Warszawie zostały zatrzymane cztery takie ciężarówki. Po dokonaniu niezbędnych formalności przez GIOŚ te cztery ciężarówki zostały już odesłane do Wielkiej Brytanii. UM w Żorach zgłosił do Prokuratury Okręgowej stosowne zawiadomienie.

Sprawność działań naszego UM w takich sprawach (a ze względu na skomplikowane i nieprecyzyjne przepisy nie jest to łatwe) została dostrzeżona zarówno przez WIOŚ jak i GIOŚ. Dobra współpraca z tymi Inspektoratami i wspólne, pozytywne doświadczenia we współpracy z Komenda Miejską Policji w Żorach z pewnością przyniosą dalsze pozytywne efekty – informuje Bronisław Jacek Pruchnicki.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • maik

  jedną ciężarówkę złapali, a ile innych w tym czasie przejechało skutecznie do celu i zrzuciło odpady? wiele.

 • Emigrant z Żor przes p.jacka

  Panie Prezydencie i Jacku wasza era w Żorach dobiega konca ....

  • Emigrant z Żor przes p.jacka
   2017-09-30 14:06
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Heniek

  Napewno do Rudziczki bo tam jest własnie taki syf składowany na dawnym recyklingu elektronarzędzi smród czuc z daleka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.