Wiadomości z Żor

NIE dla plastikowych butelek w UM Żory a.k.a. dlaczego plastik może być szkodliwy

  • Dodano: 2019-07-16 09:30, aktualizacja: 2019-07-16 10:33

Po interpelacji radnych z Żorskiej Samorządności plastikowych butelek już nie zobaczymy podczas obrad Rady Miasta. A co my powinniśmy wiedzieć o szkodliwości plastiku?

Temat został poruszony w interpelacji 13 czerwca kiedy to radni zaapelowali o wycofanie z posiedzeń w UM napojów i wody w butelkach PET oraz zastąpienie ich wodą w szklanych dzbankach.

Z uwagi na zanieczyszczenie środowiska plastikiem oraz bardzo wyraźną w UE tendencję do ograniczania zużycia opakowań jednorazowych, jakimi są butelki PET, a nawet zakaz używania talerzy i sztućców plastikowych (niedługo wejdzie w życie) – pragniemy wyjść z propozycją, aby dać dobry przykład i zacząć od siebie, zmieniać nasze własne nawyki w tym zakresie.” - możemy przeczytać w treści interpelacji.

Prezydent Waldemar Socha pozytywnie przychylił się do apelu radnych z Żorskiej Samorządności, a na ostatniej sesji pojawiła się już woda w szklanych dzbankach.

„Ponadto na potrzeby Urzędu Miasta zakupione zostaną wody w szklanych, zwrotnych butelkach. Woda w butelkach plastikowych podawana będzie do wyczerpania posiadanych zapasów – poinformował prezydent.

Plastik – kiedy może być szkodliwy?

W czasach masowej produkcji i ogromnej konsumpcji plastik jest wszechobecny. Co powinniśmy o nim wiedzieć aby sobie nie zaszkodzić? Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na symbol graficzny umieszczany na tworzywie.

01-PET: produkty jednorazowego użytku, głównie butelki wody mineralnej. Plastik może być szkodliwy przy ponownym użyciu.

02-HDPE: bezpieczny, używany do przechowywania żywności

03-PVC: może wydzielać toksyny, jest używany do wyrobu opakowań na produkty niespożywcze, rur, sprzętu medycznego itp.

04-LDPE: obojętny fizjologicznie, stosowany do produkcji opakowań np. torebek foliowych, folii spożywczej. Można używać ponownie, ale należy pamiętać że nie jest on odporny na wysokie temperatury.

05-PP: bezpieczny (kubeczki na jogurty, zakrętki butelek, pudełka na margarynę itp.)

06-PS: może wydzielać toksyny, i nie powinien być stosowany przy żywności jednak często można go spotkać w np. jednorazowych kubeczkach na napoje z automatów oraz pojemnikach jedzenia na wynos.

07-Inne: oznaczenie dotyczy toksycznych związków takich jak bisfenol A (BPA) – stosowany w butelkach, konserwach, zabawkach, produkcji płyt CD, monitorów komputerowych. W kontakcie z żywnością może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób.

Korzystajmy z rozsądkiem!

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również