Wiadomości z Żor

Młodzi kierowcy walczyli o tytuł "Mistrza kierownicy

  • Dodano: 2019-05-28 12:15

Popularyzowanie znajomości przepisów ruchu drogowego i wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także podniesienie umiejętności jazdy samochodem to główne cele konkursu "Mistrz Kierownicy".

Zmagali się w nim pełnoletni uczniowie dwóch żorskich szkół, którym kibicowali miejscowi policjanci. Mundurowi nie tylko wsparli młodych kierowców swoją obecnością, ale i udzielali porad przydatnych każdemu uczestnikowi ruchu drogowego.

W ubiegły piątek odbył się finał IV edycji międzyszkolnego konkursu "Mistrz Kierownicy"

Jego organizatorem było, jak co roku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach oraz miejscowy Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych. Uczniowie w pierwszej kolejności zdawali test wiedzy o ruchu drogowym zawierający także pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy, a następnie przystąpili do konkurencji praktycznej jazdy samochodem. Uczestnicy konkursu za zadanie mieli także pokonać specjalny tor przeszkód samochodem z zamontowanym "talerzem Stewarta".

Młodym kierowcom kibicowali policjanci z żorskiej drogówki i rozmawiali z nimi o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Korzystając z urządzeń imitujących stan nietrzeźwości, ale też stan po zażyciu środków odurzających apelowali o rozsądek za kierownicą.Uczniowie mieli możliwość tym samym przekonać się jak używki wpływają na ich bezpieczeństwo. Wielu z nich przymierzało alkogogle i narkogogle, a potem próbowało w nich przejść prostą linię, czy nawet wsiąść do samochodu. Stróże prawa wskazywali ponadto młodzieży na najczęstsze zagrożenia i przyczyny zdarzeń w ruchu drogowym i zachowania, które zagrożenia te generują.

Spotkanie z młodzieżą było również okazją do przybliżenia konsekwencji karnych wynikających z niezgodnym z przepisami zachowaniem na drodze, a także uprawnień policjantów w zakresie kontroli ruchu drogowego związnych np. z pomiarem prędkości.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.