Wiadomości z Żor

Legalni bukmacherzy umożliwiają obstawianie zgodnie z prawem

  • Dodano: 2018-06-20 11:00, aktualizacja: 2018-06-25 19:07

Zakłady bukmacherskie są legalne, ale warunkiem niezbędnym do zgodnej z przepisami prawa gry jest wybór wyłącznie legalnych bukmacherów, którzy otrzymali polskie zezwolenie.

Obowiązującego prawa zawsze należy przestrzegać, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dotyczy to nie tylko ruchu drogowego czy płacenia podatków, ale również korzystania z usług firm bukmacherskich. Pomimo tak oczywistego faktu, przez całe lata nielegalni bukmacherzy dominowali na polskim rynku zakładów, przejmując go nawet w ponad 90%! Na szczęście w ostatnim czasie, na skutek obowiązywania nowych przepisów, powoli się to zmienia. Jeżeli więc choćby tylko raz na jakiś korzystasz z usług bukmacherów, powinieneś korzystać wyłącznie z legalnych firm. Dowiedz się, jak rozpoznać legalnego bukmachera.

Branża bukmacherska ma to do siebie, że wśród podmiotów działających w jej obrębie, znajduje się wiele firm, które działając przez Internet nie dostosowują się do przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach, ponieważ uważają, że dotyczy ich wyłącznie prawo kraju w którym posiadają siedzibę i który wydał im licencję. Tymczasem systemy prawne dotyczące tej branży różnią się dość znacznie w poszczególnych krajach, a w wielu z nich firmy nie posiadające krajowej licencji uznawane są za nielegalne. Tak jest również w przypadku Polski, ponieważ za legalnie działających bukmacherów uznaje się wyłącznie firmy, które otrzymały zezwolenie wydane przez polskie Ministerstwo Finansów. Jednak odróżnienie bukmacherów z polską licencją od takich, którzy wymaganej licencji nie posiadają nie zawsze było proste, ponieważ aż do końca czerwca 2017 roku wszystkie te firmy mogły całkowicie swobodnie funkcjonować w Internecie, a gracze często nawet nie zdawali sobie sprawy, że mają do czynienia z bukmacherem niestosującym się do polskiego prawa. Być może to właśnie było głównym powodem sytuacji, w której nielegalni bukmacherzy zupełnie zdominowali polski rynek bukmacherski, przejmując w pewnym momencie aż 91% tego rynku. Jednak od 1 lipca 2017 roku sytuacja znacząco się poprawiła, za sprawą nowych przepisów, które nakazują dostawcom Internetu blokowanie stron internetowych nielegalnych bukmacherów. Dzięki temu gracze nie powinni mieć już problemów z odróżnieniem legalnych bukmacherów od tych nieprzestrzegających polskiego prawa. Pomimo zastosowania tak radykalnych rozwiązań, okazuje się jednak, że nadal ponad połowa polskiego rynku bukmacherskiego zdominowana jest przez firmy bez polskiej licencji. Korzystanie z usług takich firm jest jednak bardzo nierozsądne, ponieważ za udział w nielegalnych grach hazardowych nie tylko bukmacher, ale również uczestnik takiej gry narażony jest na poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać wyłącznie legalnych bukmacherów, którzy posiadają wymaganą prawem licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów.
Zadaniem gracza jest więc upewnienie się, czy bukmacher którego wybrał działa w Polsce legalnie. Powinien zrobić to  we własnym interesie, ponieważ obstawianie wyników u nielegalnych bukmacherów wiąże się z ryzykiem wysokiej kary finansowej. Jak w takim razie rozpoznać firmę, która przestrzega polskiego prawa i zapewnia graczom należyte bezpieczeństwo? Najprostszym rozwiązaniem jest z pewnością udanie się bezpośrednio na stronę Ministerstwa Finansów, gdzie znaleźć możemy aktualną listę bukmacherów, którzy otrzymali w Polsce zezwolenie na prowadzenie działalności bukmacherskiej. Jednak jak możemy przeczytać na WygranaOnline.com, istnieje również wiele symptomów, na podstawie których możemy dokonać wstępnej oceny legalności bukmachera.

Oto niektóre z elementów wyróżniających legalnych bukmacherów:

  1. Zezwolenie wydane przez Ministerstwo Finansów w Polsce, a więc nr zezwolenia powinien być dostępny na stronie bukmachera.
  2. Dostępność najpopularniejszych form płatności online, jak np. płatności kartami płatniczymi.
  3. Strona internetowa w języku polskim i z końcówką .pl.
  4. Rzetelna weryfikacja graczy, której głównym celem jest uniemożliwienie gry osobom niepełnoletnim (pamiętaj, że hazard uzależnia).
  5. Brak innych gier hazardowych (niż zakłady) dostępnych na stronie internetowej legalnego bukmachera.
  6. Znajdująca się na stronie bukmachera informacja o ryzyku związanym z uzależnieniem od hazardu, a także o dostępności oferty wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych punktów.

1. Zezwolenie wydane przez Ministerstwo Finansów

Podstawowym wymogiem, który uprawnia bukmachera do świadczenia usług bukmacherskich w Polsce (niezależnie czy chce to robić w punktach naziemnych czy też przez Internet), jest uzyskanie zezwolenia, które wydawane jest przez Ministerstwo Finansów. Numer otrzymanego zezwolenia powinien znajdować się na stronie internetowej każdego legalnego bukmachera (np. w zakładce „O nas”). Wykaz wszystkich wydanych zezwoleń dostępny jest również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

2. Dostępność najpopularniejszych form płatności online

Nowe prawo hazardowe zmusiło firmy oferujące internetowe płatności do zakończenia współpracy z nielegalnymi bukmacherami. Jeżeli więc na stronie jakiegoś bukmachera nie są dostępne najpopularniejsze i doskonale znane metody płatności, jak np. Przelewy24, PayU czy płatność kartami Visa i MasterCard, to z dużym stopniem prawdopodobieństwa można stwierdzić, że bukmacher taki działa w Polsce nielegalnie. Legalni bukmacherzy mogą bowiem bez żadnych przeszkód udostępniać wszystkie te metody płatności swoim graczom i bardzo chętnie z tej możliwości korzystają, tak więc ich brak na stronie bukmachera powinien wzmóc czujność gracza.

3. Strona internetowa w języku polskim i z końcówką .pl

Warunki i zasady obstawiania zakładów powinny być czytelne i zrozumiałe dla polskich graczy, dlatego legalni bukmacherzy powinni posiadać strony internetowe dostępne w języku polskim. Ponadto, z zapisów ustawy jasno wynika, że strona internetowa legalnych bukmacherów powinna znajdować się w polskiej domenie internetowej - .pl. Jeżeli trafiłeś na bukmachera, który ma końcówkę adresu z innym rozszerzeniem, np. .com, dla własnego bezpieczeństwa lepiej przyjrzyj się tej firmie dokładniej.

4. Weryfikacja graczy

Ustawa hazardowa nakłada na firmy bukmacherskie obowiązek weryfikacji tożsamości graczy w celu sprawdzenia, czy ukończyli oni 18 lat. Z punktu widzenia bukmachera, weryfikacja taka pozwala również ograniczyć ryzyko wystąpienia sytuacji, kiedy jeden gracz korzysta z wielu kont. Dlatego nie zdziw się, jeśli zostaniesz poproszony przez bukmachera o przesłanie skanu dowodu osobistego, ewentualnie paszportu. Jeżeli bukmacher będzie miał wątpliwości odnośnie procesu weryfikacji Twojej osoby, istnieje możliwość, że spróbuje je wyjaśnić w rozmowie telefonicznej.

5. Brak innych gier hazardowych dostępnych na stronie

Ustawa hazardowa umożliwia bukmacherom oferowanie wyłącznie zakładów bukmacherskich. Pamiętaj więc, że legalnie działający bukmacher nie proponuje na swoich stronach innych form hazardu, takich jak np. poker online, kasyno czy automaty do gier. Jeżeli zauważysz, że takie opcje są możliwe, z pewnością masz do czynienia z nielegalnym bukmacherem.

6. Informacja o ryzyku uzależnienia i dostępności dla graczy pełnoletnich


Zakłady bukmacherskie to rodzaj hazardu, w związku z czym uczestnictwo w takiej grze może prowadzić do uzależnienia, na podobnych zasadach jak np. poker czy gra w ruletkę. Na bukmacherów nałożono więc obowiązek informowania graczy o ryzyku związanym z uprawianiem tej formy hazardu. Na łamach swoich stron internetowych firmy bukmacherskie muszą również informować, że ich usługi są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich, które ukończyły 18 lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również