Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Lecz skutecznie migrenę Na Rondzie

  • Dodano: 2017-09-01 13:15

Na migrenę tzw. epizodyczną gdzie napady silnego bólu głowy wystepują do kilku na miesiąc choruje 18 % kobiet i 6 % mężczyzn. Co roku z  tej grupy chorych  u 2,5 % migrena epizodyczna przekształca się w migrenę przewlekłą gdzie silny ból wystepuje co najmniej 15 dni w miesiącu. To duży problem społeczny ponieważ uporczywe bóle głowy towarzyszące człowiekowi dzień w dzień uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

     Warto by chory zadał sobie pytania:

  • z ilu ważnych spotkań musiał zrezygnować z powodu migreny?
  • jak często jest zmuszony przebywać na zwolnieniu lekarskim z powodu migreny?
  • ile w ciągu miesiąca ma dni pozbawionych bólu głowy?
  • jaki koszt generuje miesięczna terapia?


Dostępne terapie

Dotychczasowo stosuje się leczenie farmakologiczne generujące koszt , nie do końca skuteczne, niosące za sobą również działania niepożądane mające wpływ na codzienne funkcjonowanie tj. senność, spowolnienie procesów myślowych , spotęgowanie nieprzyjemnych doznań czuciowych  itp. Dostępne doustne terapie mają działanie objawowe , nie leczą przyczyny choroby. Przy przewlekłej migrenie lekarze nie przepisują klasycznych leków przeciwbólowych ponieważ ich nadużywanie powoduje tzw. przewlekłe bóle głowy z odbicia.


Innowacyjna skuteczna terapia leczenia przewlekłej migreny toksyną botulinową  BOTOX

Toksynę botulinową (Botox) w medycynie stosuje się od prawie 30 lat. Jest to lek przebadany , zarejestrowany, produkowany w specjalnych warunkach w takich również przechowywany i transportowany. W Polsce toksyna botulinowa zarejestrowana jest do leczenia wielu schorzeń neurologicznych m.in dystonii, spastyczności poudarowej , uporczywej nadpotliwości.  Na rynku dostępne są 3 rodzaje toksyny botulinowej o różnym składzie i sile działania. Do leczenia przewlekłej migreny zarejestrowany jest tylko jeden preparat- Botox.


Terapia przewlekłej migreny toksyna botulinową:

Toksynę botulinową w leczeniu przewlekłej migreny podaje się podskórnie. Lekarz neurolog bardzo cienką igłą wstrzykuje lek w około 30 miejsc po obu stronach głowy w okolice czoła, skroni, potylicy i karku. Podanie leku zazwyczaj nie jest bolesne a uboczne efekty praktycznie nie występują. Mechanizm działania toksyny polega na blokowaniu stanu zapalnego i bólu, który powstaje w obrębie nerwu trójdzielnego  unerwiającego wszystkie części głowy zaangażowane w atak migreny. Leczenie toksyną botulinową jest bezpieczne i skuteczne w momencie właściwej kwalifikacji przez lekarza neurologa. Średni czas działania leku wynosi 3 miesiące, po tym czasie powinno się zastosować kolejne podanie toksyny. Skuteczność terapii oceniamy po 3 kolejnych podaniach stanowiących jeden cykl leczenia ( 9 miesięcy ).


Terapia ma wpływ na :

  • zmniejszenie ilości dni bólowych w miesiącu
  • zmniejszenie natężenia bólu
  • zmniejszenie częstości ataków migreny


U neurologa  Pacjent otrzymuje dzienniczek bólu gdzie każdego dnia uzupełnia nasilenie bólu, przyjęte leki ewentualnie zwolnienie lekarskie i podsumowuje po jednym miesiącu poniesione koszty przy standardowym leczeniu.

Jaki jest koszt terapii toksyna botulinową?

Jednorazowe podanie toksyny w leczeniu przewlekłej migreny porównywalne jest z 2-3 miesięcznymi wydatkami na leki przeciwbólowe nie zawsze skuteczne.
Jeśli do tej pory leczenie migreny standardowymi metodami farmakologicznymi nie przyniosło oczekiwanych  efektów , jesteś zainteresowany (a) innowacyjną metoda leczenia wszelkie informacje uzyskasz u lekarza neurologa w NZOZ „ NA RONDZIE „ Żory  . Leczeniem w w/w ośrodku zajmuje się lek. Specjalista neurolog Ewa Domańska-Kowalska posiadająca stosowne uprawnienia do leczenia toksyną botulinową.

lek.med. Ewa Domańska-Kowalska

Specjalista neurolog

tel. 32 722 90 90

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.