Wiadomości z Żor

"Herbert" również przeciwko nienawiści

  • Dodano: 2019-03-19 12:15

Co to jest kultura? Jak wpływają stereotypy na relacje międzyludzkie? I skąd się bierze nienawiść? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi poszukują wspólnie z młodzieżą autorki żorskiego projektu "I can always say STOP".

Na początku spotkania licealistom ukazuje się Uluru – święta góra Aborygenów, której niezwykły obraz zachęca do dalszej dyskusji na temat różnic międzykulturowych... bo przecież to co widzimy "gołym okiem" to tylko czubek masywu skalnego, to tylko nasza powierzchowność.

Kulturę, zdaniem etnologa i antropologa kultury, doradcy międzykulturowego, a zarazem prezes żorskiego Stowarzyszenia Międzykulturowego MALOKA - Anity Czerner-Lebedew można śmiało porównać do australijskiego masywu skalnego Uluru, położonego w centralnej części tego kraju. To co jesteśmy dostrzeć "gołym okiem" to zaledwie czubek góry, gdyż jej fundament skalny znajduje się głównie pod ziemią. Dokładnie tak samo postrzegamy człowieka, którego spotykamy pierwszy raz w życiu – widzimy jak jest ubrany, jak się porusza, jakim językiem się posługuje, jaki rodzaj kuchni preferuje, jednak, żeby poznać jego prawdziwe wnętrze, jego kulturę potrzeba nam nieco więcej czasu.

A nasze światopoglądy niestety zbyt często oparte są na stereotypach, niepokrywających się z rzeczywistością informacjach, czy sensacyjnym ujmowaniu niektórych wydarzeń. To wszystko nie sprzyja poznaniu drugiego człowieka, a i nie rzadko rodzi niechęć, a nawet nienawiść.

To właśnie o tych mechanizmach autorki projektu rozmawiają z żorską młodzieżą licealną i zachęcają do własnych przemyśleń. Te z kolei budzą się w nastolenich umysłach podczas kilkugodzinnych warsztatów prowadzonych w szkołach, rozmów i prezentacji. Uczniowie z zapałem chłoną wiedzę i z zaangażowaniem pracują na spotkanich, żywo dyskutują, dochodzą do trafnych wniosków i zaskakują swym dojrzałym podejściem koordynatorki projektu.

Spotkania wieńczy rozmowa na temat odpowiedzialności karnej za przestępstwa z nienawiści i nie tylko. Kodeks karny bowiem wymienia szereg czynów, które są przykładem bezprawnych zachowań wobec drugiego człowieka "podszytych" niechęcią do tego co różni nas od innych. Jednak poza tą wiedzą młodzież dostaje coś więcej – receptę na to jak reagować w podobnych sytuacjach.

Do tej pory w Żorach odbyły się cztery spotkania warsztatowe, w których wzięli udział policjanci, uczniowie LO im. K. Miarki, ZS im. ks prof. J. Tischnera oraz w ubiegłym tygodniu licealiści z LO im. Z. Herberta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również