Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

GUS bije na alarm. Najwięcej rozwodników jest w Żorach!

  • Dodano: 2017-08-21 15:15, aktualizacja: 2017-08-22 09:30

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego nasze miasto przoduje w niechlubnych statystykach dotyczących rozwodów. Żory znalazły się na pierwszym miejscu polskich miast, w których małżonkowie decydują się na zakończenie związku w sądzie.

Jest jednak dobra informacja - w porównaniu z danymi zawartymi w raporcie sprzed dwóch lat w 2016 roku w Polsce rozwiodło się o blisko 4 tysiące mniej małżeństw (liczba ta wynosi ponad 63 tysiące sformalizowanych związków).

Specjaliści z GUS zbierając dane z 66 miast na prawach powiatu wyłonili 4 ośrodki, w których małżonkowie najczęściej decydują się na osobne życie. Największa liczba rozwodów na tysiąc mieszkańców została odnotowana w Żorach (2,7), na drugim miejscu znalazł się Chełm na Lubelszczyźnie (2,6), Gorzów Wielkopolski (2,6) i Skierniewice (2,6). Trwałość związków małżeńskich potwierdzają wyniki Tarnobrzegu (1,2), Mysłowic (1,4), a także Świętochłowic (1,5).

Wskaźnik rozwodów na 1000 Polaków jest lepszy niż w 2015 roku - za 2016 wyniósł 1,7. Jak wynika z danych GUS mieszkańcy miast podejmują decyzję o rozstaniu dwukrotnie częściej niż mieszkańcy wsi.

Jakie są przyczyny rozpadu małżeństw? Dane GUS pokazują, że małżonkowie najczęściej decydują się na rozwód przez niezgodność charakterów (ponad 40 proc.), zdradę lub związek z inną osobą (ponad 21 proc.), a także alkoholizm (17 proc). Na wniesienie sprawy o rozwód w ponad 66 proc. przypadków decyduje się kobieta. 3/4 wyroków rozwodowych nie uwzględnia winy jednej ze stron, winę mężczyzny orzekało się w 2016 roku w 16 proc. spraw, winę po stronie żony uznano wśród 4 proc. przypadków.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Łagodząc ten dość nieprzyjemny wizerunek Żor jako "miasta rozwodników", który wyłania się z raportu GUS, kierownik żorskiego Urzędu Stanu Cywilnego, Małgorzata Kuźnik przypomina, że nie wszystkie małżeństwa w naszym mieście są zawierane przez samych żorzan:

Na raport GUS trzeba wziąć poprawkę, są to bowiem dane statystyczne, które nie odnoszą się wyłącznie do mieszkańców Żor. Dlaczego? W naszym mieście związki małżeńskie zawierają nie tylko osoby mieszkające na stałe w Żorach. Mamy obowiązek rejestracji wszystkich małżeństw zawartych w żorskim USC, jednak na wstąpienie w związek małżeński właśnie u nas decydują się także osoby na stałe mieszkające w innych miastach. Dzieje się tak między innymi ze względu na salę, w której odbywa się uroczystość. Dlatego na przedstawione statystyki warto spojrzeć z dystansem - tłumaczy Małgorzata Kuźnik

Najnowsze informacje z Żor w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.