Planujesz samodzielne układanie podłóg w pomieszczeniach i zastanawiasz się, co się daje pod panele podłogowe? Odpowiedzią na Twoje pytanie jest specjalny podkład. Jest on wbrew pozorom czymś więcej niż wyłącznie warstwa techniczna oddzielająca podłogę od posadzki. Dlatego poznaj jego rodzaje, aby móc go odpowiednio dobrać!
Czym jest podkład pod panele podłogowe i jakie pełni funkcje?
Podkład pod panele stanowi warstwę pośrednią pomiędzy nimi a posadzką. Jego główne zadania to redukcja hałasu, izolacja termiczna oraz ochrona podłogi przed wilgocią. Odpowiednio dobrany podkład pod panele podłogowe przeciwdziała również powstawaniu szczelin i uszkodzeniom zamków materiału wykończeniowego spowodowanym mikroruchami podłoża.
Co się kładzie pod panele podłogowe — przegląd rozwiązań
Pod względem tego co daje się pod panele podłogowe, można wyróżnić dwa rodzaje podkładów — naturalne i sztuczne. Do ich pierwszej kategorii zaliczają się produkty z włókien drzewnych oraz korka, które sprawdzają się w suchych pomieszczeniach i zapewniają dobrą izolację akustyczną.
Z kolei sztuczne podkłady pod panele, zdominowane są głównie przez rozwiązania, takie jak:
- materiały poliuretanowo-mineralne (PUM), które wykazują wysoką odporność na nacisk,
- pianka polietylenowa — często stosowana w mieszkaniach ze względu na niską cenę,
- płyty XPS, polecane na nierówne powierzchnie.
Sprawdź podkłady pod panele w ofercie sklepu Kronodom, w którym znajdziesz je w obu tych wariantach.
Jak wybrać podkład pod panele podłogowe?
Podkład pod panele należy dobierać na podstawie trzech elementów:
- rodzaju podłoża, na którym ma być on montowany,
- funkcji pomieszczenia, w którym układane będą na nim panele,
- obecności ogrzewania podłogowego.
W związku z tym na przykład w sypialni warto postawić na rozwiązania zapewniające dobrą izolację akustyczną, natomiast w kuchni — na materiały odporne na wilgoć. W przypadku ogrzewania podłogowego należy z kolei wybierać podkłady o niskim oporze cieplnym, poniżej 0,05 m² K/W, który umożliwi efektywne przenikanie ciepła.
Jak prawidłowo zamontować podkład pod panele?
Sama świadomość tego co daje się pod panele, to dopiero połowa sukcesu. Aby podkład w 100% spełniał swoje zadanie, istotne jest także jego prawidłowe zamontowanie na podłożu. Związane z tym prace należy rozpocząć od sprawdzenia poziomu wilgotności posadzki oraz jej równości. Występujące na niej różnice poziomu większe niż 2 mm na długości 2 m wymagają zastosowania masy samopoziomującej. Kolejnym krokiem jest ułożenie folii paroizolacyjnej o grubości minimum 0,2 mm, szczególnie ważnej w przypadku podłoży betonowych. Powinna być ona łączona z minimalną 20 cm zakładką oraz wywinięta na ściany na wysokość kilku centymetrów.
Po tych etapach można zacząć montować podkład pod panele. Należy go układać prostopadle do kierunku, w jakim będzie montowany materiał wykończeniowy lub pod kątem 45 stopni — pozwoli to uniknąć jego przesuwania na dalszym etapie prac. Podkład pod panele podłogowe powinien być dokładnie docinany do wymiarów pomieszczenia, tak aby po ułożeniu jego warstwy nie nachodziły na siebie. W przypadku stosowania materiału w rolkach ważne jest z kolei, by nie pozostawiać przerw między pasami. Kiedy podkład pod panele zostanie ułożony na całym podłożu, można przejść do ich układania na jego powierzchni.
Jakich błędów unikać wybierając i montując podkład pod panele?
Jednym z najpowszechniejszych błędów popełnianych przy montażu podkładu pod panele jest niezastosowanie pod nim folii paroizolacyjnej. Jest ona istotnym elementem, gdyż jej brak może prowadzić do zawilgocenia paneli, odkształceń i zniszczenia zamków. Innym częstym problemem jest wybór zbyt cienkiego lub niewłaściwego podkładu — niedostosowanego do specyfiki pomieszczenia.
Podkład pod panele to element, który choć jest niewidoczny, ma znaczący wpływ na jakość wykonania podłogi i komfort jej użytkowania. Dlatego niezwykle ważne jest zarówno jego prawidłowe dobranie do typu podłoża i pomieszczenia, jak i właściwe zamontowanie. Tylko wtedy zabezpieczy on panele przed wilgocią, a także zamaskuje nierówności, pozwalając uzyskać równą powierzchnie podłogi.